Zarost – Rodzaje, zapuszczanie, przyspieszenie porostu i stylizacja.

Zarost na twarzy stanowi ważny element męskiego wizerunku. Wielu panów uważa, że broda lub wąsy dodają pewności siebie, a także sprawiają, że mężczyzna lepiej prezentuje się w kobiecych oczach. Nic w tym dziwnego, w końcu mężczyźni z zarostem uważani są za przystojniejszych i bardziej pociągających. Warto pamiętać, że zarost idealnie dopasowany do kształtu twarzy pozwala podkreślić jej atuty oraz uwypuklić jej odpowiednie proporcje. Warto więc z tego korzystać! Sprawdź jaki rodzaj zarostu wybrać dla siebie oraz w jaki sposób prawidłowo go pielęgnować.

Rodzaje brody

Rodzaje brodyBył czas, kiedy to broda nie była pożądanym elementem męskiego wizerunku. Kojarzyła się bowiem z brakiem elegancji, niechlujnością – była po prostu wyrazem zaniedbania swojego wyglądu zewnętrznego. Teraz coraz więcej panów decyduje się na zapuszczenie zarostu. Oto najpopularniejsze rodzaje brody, które są wybierane przez mężczyzn:

Kozia bródka

To niewielki zarost, który pokrywa podbródek. Dzięki czemu nie przytłacza on całej twarzy. Kozia bródka nie dominuje, a jedynie przyczynia się do uwypuklenia pożądanego kształtu twarzy. Wystarczy, że odpowiednio ureguluje się ilość zarostu. Pozostawiając wąski pasek zarostu można sprawić, że twarz będzie wyraźnie węższa. Natomiast, jeśli twarz ma wydawać się szersza, kozia bródka powinna być szersza.

Mała kozia bródka

Jeden z typów zarostu powszechnie znanego jako kozia bródka. W tym przypadku jednak zarost jest naprawdę niewielki i znajduje się jedynie w środkowej części podbródka. Taki sposób wystylizowania zarostu przyczynia się przede wszystkim do wydłużeniu podbródka.

Zarost na szlachcica

Zarost był nieodłącznym elementem wizerunku polskiej szlachty. Nic więc dziwnego, że jeden z typów zarostu również w dzisiejszych czasach naśladuje taki styl. Zarost na szlachcica to charakterystyczne wąsy oraz zarost na brodzie podobny do tego występującego przy koziej bródce.

Broda wokół ust

W tym przypadku wąsy oraz zarost na podbródku łączą się i tworzą swego rodzaju koło. To idealne rozwiązanie dla mężczyzn, którzy pragną mieć zarówno wąsy, jak i brodę. Te dwa elementy tworzą na twarzy zwarty zarost, który atrakcyjnie wygląda.

Zarost „na twardziela”

Połączenie koziej bródki ze starannie przyciętym zarostem w dolnej części twarzy. Stylizując taki zarost warto pamiętać, że jego boki powinny być pozostawione cienkie. Ten rodzaj zarostu jest jednym z najbardziej popularnych i sprawia, że mężczyźni czują się bardziej pewni siebie.

Podkowa

Wąsy układają się tutaj na kształt podkowy zwróconej ku dołowi. Stylizacja brody w taki sposób polega na tym, że wąsy znajdują się zaraz nad górną wargą, a po obydwu stronach zarost kieruje się w dół podbródka.

Klasyczne wąsy

Zarost, który znajduje się jedynie nad górną wargą. Może przyjmować różne kształty. Ich szerokość może być taka jak szerokość nosa, jak również warg. Równie dobrze wąsy mogą być starannie przycięte na linii ust, mogą także na nie nachodzić lub być wywinięte.

Zarost trzydniowy

Broda, która jest bardzo krótko przycięta. Sprawia wrażenie jakby był delikatnie niedbała i powstała wręcz od niechcenia. Nie jest to pełna broda, na którą trzeba czekać nieco dłużej, ale jedynie jej zalążek. Taki zarost wystarczy zapuszczać dosłownie przez trzy do czterech dni – aż do momentu, gdy będzie on miał długość 3-4 milimetrów.

Bokobrody

Ich inna, powszechnie stosowana nazwa to baczki. Jest to zarost występujący w okolicy uszów. To element brody, który może występować samodzielnie lub w połączeniu z nią. Jest bardzo charakterystyczny, wybierają go zwłaszcza osoby, które lubią zmieniać swój wizerunek i wyróżniać się wśród tłumu.

Broda bez wąsów

Można o niej mówić, gdy zarost znajduje się tylko w dolnej części twarzy, a nad górną wargą nie występują wąsy.

Jak dopasować rodzaj brody do posiadanego typu twarzy?

Podjęcie decyzji o zapuszczeniu brody bezpośrednio wiąże się z wyborem odpowiedniego stylu zarostu. Przede wszystkim powinien on być zgodny z indywidualnymi upodobaniami. Dobrze jest również wybrać typ zarostu, który pasuje do posiadanego kształtu twarzy. A trzeba pamiętać, że tak naprawdę każdy mężczyzna wygląda dobrze w innym rodzaju zarostu. Warto bowiem wiedzieć, że inny rodzaj brody efektownie prezentuje się na twarzy okrągłej, a jeszcze inny na twarzy owalnej, prostokątnej, trójkątnej czy kwadratowej. Dobrze dopasowany zarost powinien podkreślać rysy twarzy, nadawać jej charakteru i prowadzić do tego, że będzie ona sprawiać wrażenie bardziej atrakcyjnej. Sprawdź więc jakie rodzaje brody pasują do posiadanego przez Ciebie kształtu twarzy:

Okrągła

To rodzaj twarzy, która swoim kształtem przypomina koło. Osoby posiadające taki typ twarzy zwykle robią wszystko, aby ją wysmuklić. Sposobem na to, aby twarz wydawała się optycznie wydłużona i bardziej pociągła jest również dobór odpowiedniego rodzaju zarostu. Dla mężczyzn z okrągłą twarzą idealny okazuje się być wybór koziej bródki lub wąskiej bródki, jak również zarost typu twardziel lub w kształcie kotwicy. Najważniejsze jest, aby zarost był wyraźnie zarysowany. Wybierając dłuższą brodę trzeba pamiętać o tym, aby zachować odpowiednie proporcje twarzy. Panowie o takim typie twarzy powinni rezygnować z wyboru bokobrodów, bowiem na ich twarzy nie prezentują się one dobrze.

Owalna

to marzenie większości mężczyzn, którzy pragną zapuścić zarost. Bowiem taki typ twarzy wyróżnia się wręcz idealnymi i symetrycznymi proporcjami, których tak naprawdę zaburzyć nie można żadnym rodzajem zarostu. W tym przypadku mężczyźni mają więc całkowitą dowolność. Mogą eksperymentować ze wszystkimi wariantami zarostów, jakie tylko znają. Panowie, którzy mają taki typ twarzy mogą bardzo często zmieniać wygląd swojego zarostu.

Prostokątna

taki typ twarzy jest mocno wydłużony i ma największą powierzchnię, a czoło jest uwydatnione. Zarost powinien więc dążyć do optycznego skrócenia twarzy, a przy okazji sprawić, że będzie wyglądała na szerszą niż w rzeczywistości jest. W takim przypadku najlepiej sprawdzi się krótko obcięty zarost, bez długiej brody. Zarost na policzkach musi być krótszy, a na bokach nieco dłuższy. Przy takim rodzaju twarzy perfekcyjnie sprawdzą się bokobrody, czyli baczki.

Trójkątna

charakteryzuje się dosyć ostrymi rysami twarzy, stosunkowo szeroką szczęką oraz mocno uwydatnionymi policzkami. Głównym celem zarostu powinno więc być wyrównanie zaburzonych w pewnym stopniu proporcji twarzy. Receptą na to może być chociażby zaakcentowanie boków lub pozostawienie gładkich policzków. Dobrym pomysłem jest także zapuszczenie wąsów lub pozostawienie krótkiego zarostu w dolnej części twarzy, na przykład w postaci koziej bródki. Taki zarost odwróci uwagę od występujących niedoskonałości.

Kwadratowa

Taki rodzaj twarzy jest uważany za najbardziej męski, ponieważ w pełni pozwala oddać charakter mężczyzny. Specyficzna, kanciasta i kwadratowa linia szczęki w takim przypadku powinna zostać wyeksponowana oraz wyraźnie zaznaczona. Tak naprawdę sprawdzi się tutaj każdy typ zarostu, jednak najważniejsze jest, aby zachować ostre, kwadratowe krawędzie zarostu oraz uwydatnić centralną część podbródka. Dzięki czemu naturalny wygląd twarzy nie zostanie zaburzony. Typy brody prezentujące się tutaj najlepiej są następujące: pełna broda, która wyróżnia się krótko przyciętymi bokami, czy też kozia bródka, jednak krótko obcięta.

Jak zapuścić brodę?

Jak zapuścić brodęZapuszczanie brody nie należy do najprostszych zadań. Od każdego mężczyzny, który pragnie mieć bujny zarost wymaga się cierpliwości i nieustępliwości. To prawdziwy egzamin z wytrwałości. Bowiem włosy na twarzy nie urosną z dnia na dzień. Wyhodowanie zarostu to kwestia kilku dni, a często nawet tygodni. Zdarza się, że broda z prawdziwym potencjałem ukazuje się na męskiej twarzy nawet po kilku miesiącach. Wszystko zależy od tego jak szybko rosną włosy. Wpływ na szybkość tworzenia się zarostu ma także wiek, czynniki genetyczne, jak i stan zdrowia.

Do zapuszczania brody trzeba się odpowiednio przygotować, szczególnie pod względem psychicznym. Przede wszystkim istotne jest powzięcie konkretnej decyzji o zapuszczaniu brody. Warto uświadomić sobie, że efekty nie przyjdą od razu, ale dzięki wytrwałości można osiągnąć sukces. Determinacja jest niezwykle istotna na pierwszym etapie tworzenia się zarostu. Bowiem jest to swego rodzaju czas przejściowy, kiedy na twarzy pojawia się coraz więcej włosów. Jednak są one krótkie i przyczyniają się do swędzących podrażnień skóry. Skóra początkowo jest matowa, a później w dotyku przypomina tarkę. To moment, kiedy pragnie się wyciągnąć maszynkę i zgolić zarost, który dotychczas udało się wyhodować.

Dobrze jest więc głęboko schować maszynkę do golenia, aby nie skorzystać z niej w chwili słabości. Kiedy będzie się miało ten etap za sobą później powinno być już tylko lepiej. Potem zarost wymaga odpowiedniej pielęgnacji, którą wykonuje się przy pomocy specjalnych kosmetyków.

Jakie są sposoby na przyspieszenie porostu brody?

Mężczyźni, którzy podejmują decyzję o zapuszczeniu zarostu pragną, aby pojawił się on jak najszybciej. Najlepiej, aby broda wyrosła im niemal z dnia na dzień. Jednak trzeba na to chwilę poczekać. Wszystko bowiem w głównej mierze znajduje się w rękach natury. Jest jednak dobra informacja – są sprawdzone sposoby, które skutecznie przyśpieszą wzrost Twojego zarostu. Sprawdź je w praktyce i sam przekonaj się o ich skuteczności! Oto one:

Zaopatrz się w olejek do brody

przyda się w momencie, gdy w początkowej fazie hodowania zarostu broda zacznie swędzieć i będziesz miał ochotę ją zgolić. Wtedy taki olejek stanie się prawdziwym wybawieniem i powstrzyma Cię od wykonania jakichś radykalnych kroków. Taki produkt nawilży tworzący się na twarzy zarost i przyniesie ulgę. Jednocześnie trzeba pamiętać o tym, że także mężczyźni muszą dbać o codzienną pielęgnację skóry twarzy. Regularne oczyszczanie jej oraz usuwanie martwego naskórka to prosta droga do przyśpieszenia pojawienia się zarostu.

Nie patrz zbyt często w lustro

Od tego zarost nie urośnie szybciej, jedyne co możesz osiągnąć to tylko nabawić się jeszcze większych kompleksów związanych z brakiem zarostu. Bez dwóch zdań musisz po prostu zaopatrzyć się w dużą ilość cierpliwości i samozaparcia. A więc przyglądaj się swojemu lustrzanemu odbiciu jedynie w ostateczności. Gdy pełny zarost zagości na Twojej twarzy będziesz mógł wtedy bez końca, z satysfakcją podziwiać powstały efekt.

Dokumentuj efekty

Co kilka dni możesz robić zdjęcia swojej twarzy, dzięki czemu zobaczysz, że Twój zarost rzeczywiście rośnie – zwiększy to Twoją motywację. Analizując kolejne etapy tworzenia się Twojego zarostu będziesz mógł zaobserwować, że początkowo proces ten przebiegał dosyć wolno, jednak późniejsze jego etapy były zdecydowanie bardziej zintensyfikowane. Nawet najmniejsze zmiany w wyglądzie Twojego zarostu będą Cię cieszyły i przybliżą Cię do sukcesu.

Zadbaj o dietę

Prawidłowo dobrana dieta również ma wpływ na szybkość powstawania zarostu. Trzeba jedynie zapamiętać kilka podstawowych zasad dotyczących odżywiania i według nich komponować swój codzienny jadłospis. Kluczem do sukcesy jest regularne spożywanie pełnowartościowych posiłków. Przede wszystkim warto wiedzieć, jakich składników pokarmowych należy unikać. Podstawą jest zrezygnować z produktów, które zawierają w sobie kofeinę. Będą to więc: napoje energetyczne, kawa oraz herbata. Korzystne jest również ograniczenie picia alkoholu, a zwłaszcza piwa.

Co jednak należy jeść? Zalecane są te produkty, które zwierają następujące witaminy i składniki odżywcze: witamina C, B, D i K, jak również białko, biotyna, wapń, cynk oraz aminokwasy. Wybieraj więc przede wszystkim następujące produkty: orzechy, nasiona słonecznika, drób, jajka, ryby oraz zielone warzywa. Jeśli odczuwasz, że sama dieta nie wystarcza możesz również sięgnąć po suplementy diety, które uzupełnią braki witamin w Twoim organizmie.

Wysypiaj się

Włosy rosną szybciej w czasie snu, pamiętaj więc, aby codziennie dobrze się wysypiać i zadbać o odpowiednią ilość odpoczynku. To chyba najprostsza i najprzyjemniejsza metoda, która pozwala przyśpieszyć zapuszczanie zarostu. Przesypiaj więc każdej nocy przynajmniej sześć godzin, a efekty w postaci coraz bardziej widocznego zarostu zobaczysz o wiele szybciej.

Prowadź aktywny tryb życia

Niebagatelne znaczenie dla szybszego pojawienia się zarostu na twarzy ma również aktywność fizyczna, która powinna być podejmowana praktycznie każdego dnia. Codzienny trening podwyższa ilość testosteronu, jak również usprawnia krążenie krwi, przez co mieszki włosowe stają się lepiej odżywione i można zaobserwować ich szybszy wzrost. Przy okazji można zadbać także o swój atrakcyjny wygląd i dobrze prezentującą się sylwetkę.

Nawadniaj się

Picie dużej ilości wody zapobiega odwodnieniu organizmu, jednocześnie oczyszcza go z toksyn, które niejednokrotnie mogą hamować porost włosów. Pamiętaj więc, aby zawsze mieć pod ręką butelkę wody. Wtedy będziesz miał sposobność przez cały dzień regularnie dostarczać ją Twojemu organizmowi. Dobrze jest pamiętać, że zalecana dzienna ilość płynów to około dwa litry, a w trakcie upałów nawet zdecydowanie więcej.

Pielęgnuj brodę

Jeśli zarost zacznie nabierać kształtów musisz zacząć używać profesjonalnych produktów do jej pielęgnacji, czyszczenia i czesania. Są to przede wszystkim szampony do brody, balsamy i woda kolońska. Duże znaczenie ma również odżywka do brody, która może ją zregenerować od wewnątrz, jak i zadbać o jej wygląd zewnętrzny. Tego rodzaju produkty można kupić w każdej drogerii. Warto się w nie zaopatrzyć. Dzięki ich systematycznemu stosowaniu zarost będzie prezentował się zdecydowanie bardziej atrakcyjnie.

Stylizacja brody – jak robić to dobrze?

Jednak samo zapuszczenie brody to dopiero początek. Sukcesem jest zachowanie pięknej i schludnie wyglądającej brody. Zarost musi być więc regularnie pielęgnowany oraz stylizowany w odpowiedni sposób. Tylko dzięki temu będzie mógł wyglądać atrakcyjnie. Wymagana jest więc codzienna pielęgnacja brody, na którą składa się chociażby mycie oraz czesanie zarostu. Niezbędne jest także stylizowanie brody i strzyżenie jej.

Mycie brody specjalnie przeznaczonym szamponem

Punktem wyjścia przy codziennej pielęgnacji musi stać się mycie brody – podobnie jak myje się włosy. Jednak w tym przypadku trzeba użyć szamponu, który przeznaczony jest właśnie do mycia brody. Warto o tym pamiętać i pod żadnym pozorem nie myć brody zwykłym szamponem do włosów. W końcu zarost na twarzy oraz skóra w tym miejscu mają całkowicie inne potrzeby niż skóra znajdująca się na głowie. Dzięki właściwościom takiego profesjonalnego szamponu można usunąć pozostające na brodzie zanieczyszczenia, kurz, brud, a nawet resztki jedzenia. Przy okazji szampon do brody jednocześnie odżywia ją, pielęgnuje i zmiękcza włoski tworzące zarost. Jest to swego rodzaju przygotowanie brody do dalszych zabiegów kosmetycznych.

Żele i mydła

Podobną rolę do szamponu spełnia także żel do brody – jedyną różnicą jest konsystencja takiego kosmetyku. Oczyszczenie brody w ciągu dnia jest możliwe dzięki skorzystaniu z profesjonalnego mydła do brody lub poręcznych chusteczek odświeżających, które zawsze można mieć przy sobie. Po skorzystaniu z któregoś ze sposobów na umycie brody należy delikatnie wysuszyć ją za pomocą ręcznika.

Pozostałe preparaty

Do pielęgnacji zarostu przydadzą się również różnego rodzaju olejki, odżywki, kremy i balsamy, które należy nanieść na brodę zaraz po umyciu. Kosmetyki takie kuszą swoim składem, jak i aromatycznym zapachem. Mało tego są bardzo wydajne, wystarczy użyć dosłownie kroplę. Takie preparaty sprawiają, że zarost staje się odżywiony i nawilżony, jednocześnie dużo łatwiej jest go ułożyć. Pozwala to bezpośrednio przejść do kolejnego kroku, który jest niezbędny przy zaroście o każdej długości, jest czesanie brody.

Czesanie brody

Do jego wykonania przyda się specjalny grzebień lub szczotka do brody. Dzięki temu można wystylizować pożądany kształt zarostu, jak również sprawić, że cebulki włosów na twarzy staną się bardziej pobudzone, co oczywiście wyraźnie przyśpieszy ich wzrost.

Stylizacja – podcinanie i nadawanie kształtu

Stylizacja brodyNastępny etap dbania o zarost to jego stylizacja, czyli podcinanie go i nadawanie mu pożądanego kształtu. Ten krok nie musi być wykonywany codziennie – w końcu włosy na twarzy nie rosną w aż tak szybkim tempie. Wystarczy, że będzie się pamiętało o tym co kilka dni, konkretna częstotliwość powinna być uwarunkowana indywidualną szybkością tworzenia się zarostu.

Stylizacją zarostu można zająć się na dwa sposoby – samodzielnie lub u profesjonalisty, czyli u barbera. Wzięcie spraw w swoje ręce nie jest skomplikowane jednak wymaga zaopatrzenia się w odpowiednie akcesoria, takie jak maszynka do golenia oraz nożyczki. Przyda się również odpowiednia ilość czasu oraz wprawa w estetycznym strzyżeniu zarostu.

Dlaczego warto zapuścić brodę?

Mężczyźni z zarostem są uważani przez dużą grupę kobiet za bardziej atrakcyjnych, a broda już od długiego czasu kojarzona jest z symbolem męskości. To swego rodzaju przepustka do prawdziwego, dorosłego świata. W końcu taki element wyraźnie odróżnia prawdziwych mężczyzn od chłopców. Dlatego też tak wielu panów decyduje się wyhodować brodę lub wąsy i regularnie je pielęgnować oraz właściwie stylizować. Dla wielu mężczyzn zarost staje się nieodłącznym elementem ich wizerunku.

Duży wpływ na decyzję o wyhodowaniu zarostu ma również panująca w tym zakresie moda. A mężczyźni, którzy chcą być na czasie podążają właśnie za takim trendem. I w wielu przypadkach korzystnie odbija się to na ich wyglądzie. Panowie z zarostem mogą się w ten sposób wyróżnić, budzą większy respekt, stają się bardziej pewni siebie, poważni, eleganccy i dostojni. Warto zwrócić również uwagę na nieco bardziej praktyczny aspekt – zapuszczając wąsy lub brodę nie musisz codziennie się golić. Dzięki temu każdego ranka zyskujesz kilka dodatkowych minut.

Eksperymentuj!

Jak doskonale widzisz, jednym ze sposobów na diametralną zmianę swojego dotychczasowego wyglądu jest zapuszczenie brody. Takie rozwiązanie niesie za sobą wiele korzyści, a najważniejszą z nich jest często wręcz rewolucyjna zmiana wizerunku. Prawidłowo dobierając typ zarostu, jak również dbając o jego odpowiednią pielęgnację masz również możliwość w ciekawy sposób wyróżnić się wśród tłumu. Eksperymentuj z kształtem zarostu i wybierz wariant, w którym będziesz czuł się komfortowo wyglądał najlepiej!