Poszetka, butonierka, brustasza – to trzy elementy męskiego wizerunku, o których jednak bardzo często się zapomina. Słyszał o nich chyba każdy, jednak nie wszyscy wiedzą do czego odnoszą się te poszczególne określenia. Bardzo często są one nawet ze sobą mylone. Sprawdź jak je od siebie odróżniać i poprawnie definiować!
Poszetka – czym cechuje się ten element męskiego ubioru?
Czy wiesz czym jest poszetka? Zapewne, jeśli jesteś mężczyzną, już nie raz słyszałeś to pojęcie. Jednak, czy kiedykolwiek miałeś już okazję wykorzystać ten dodatek przy tworzeniu swojego wyglądu? Jeśli nie, to zapewne przydatna okaże się dla Ciebie garść informacji na temat poszetki. Natomiast, jeśli poszetka na stałe gości w Twoim wizerunku kilka porad może okazać się pomocnych w celu zrewidowania dotychczasowych poglądów na ten temat. Punktem wyjścia jest to, że poszetką nazywamy ozdobną chusteczkę, którą wkłada się do specjalnie przygotowanej w tym celu małej kiszonki – brustaszy. Najczęściej spotykany kształt poszetki to kwadrat lub prostokąt, zwykle występuje w wymiarach 35 na 35 centymetrów. Ten dodatek do marynarki może występować w wielu wariantach kolorystycznych. Najbardziej tradycyjna jest poszetka o białej barwie, która sprawdza się zwłaszcza podczas ważnych uroczystości. Można spotkać również kolorowe poszetki. Jednak wtedy należy uważać, ponieważ ich barwa musi współgrać z kolorystyką założonego krawatu. Dla bardziej odważnych mężczyzn zalecane są poszetki wzorzyste. Nadają one stylizacji indywidualny charakter. W tym przypadku także trzeba być uważnym, bowiem jeśli stawia się na poszetkę z motywami, to krawat musi być gładki. Ponadto trzeba mieć świadomość, że poszetkę można składać na wiele sposobów. Ułożenie jej w prostokąt to rozwiązanie klasyczne, gdy rogi poszetki kieruje się w dół to wariant bufiasty, można także spotkać ułożenie z rogami skierowanymi w górę. Poszetka uzupełnia wizerunek eleganckiego mężczyzny, który wkłada smoking lub garnitur wizytowy. Poszetka jest więc obowiązkowa na wyjątkowe okazje.
Brustasza – co to takiego?
Chyba najbardziej tajemniczym i intrygującym elementem jest jednak brustasza. Tym bardziej warto przybliżyć jej znaczenie dla męskiego wizerunku. A brustasza to nic innego jak niewielka kieszonka, znajdująca się na zewnętrznej stronie marynarki. Zwykle umiejscowiona jest na wysokości serca, stąd bierze się jej dosłowne tłumaczenie, zgodnie z którym jest to kieszeń na piersi. Główna funkcja brustaszy to noszenie poszetki, jednak bardzo często można spotkać się z sytuacją, gdy wkłada się tam bukiecik kwiatów. Jest to duży błąd, ponieważ miejscem kwiatowej ozdoby jest butonierka. Jednak trzeba wiedzieć, że nie każda brustasza wygląda tak samo. Mogą one różnić się głębokością kieszonki, jej szerokością i wielkością, krojem, a nawet kształtem. Brustasza może być w klasyczna, w nakładana, czy też w typie włoskim. Ten aspekt należy konieczne wziąć pod uwagę, jeśli do brustaszy dobiera się rodzaj poszetki i sposób jej układania. Pamiętać należy, że poszetka włożona do brustaszy nadaje męskiemu wizerunkowi wiele szyku, klasy i elegancji.
Jakimi cechami wyróżnia się butonierka?
A butonierka? To nic innego jak niewielki otwór, znajdujący się w klapie płaszcza lub oczywiście marynarki. Dawniej taki otwór miał znaczenie czysto praktyczne, a użycie go mogło pomóc w zapięciu klapy marynarki i ochronienie się przed wiatrem. W dzisiejszych czasach butonierka związana jest ze starą tradycją krawiecką, jednocześnie pełni również ważną funkcję dekoracyjną i ozdobną. Do butonierki wkłada się zwykle pojedynczy kwiatek lub bukiecik kwiatów. Najbardziej eleganckim wyjściem jest chyba włożenie do butonierki pojedynczego kwiatka. Kiedy jednak zaleca się zastosowanie takiego elementu dekoracyjnego? Używanie butonierki było bardziej rozpowszechnione w przeszłości. Szczególnie w okresie dwudziestolecia międzywojennego. Kwiat w butonierce był typowy także dla angielskich dżentelmenów. W Polsce takie rozwiązanie jest stosowane dosyć rzadko. Wskazuje się, że obecnie, najpopularniejsza okazja do umieszczenia kwiatu w butonierce to ślub. To idealne rozwiązanie szczególnie dla pana młodego, który może użyć kwiat podobny jak ten znajdujący się w bukiecie panny młodej. Wygląd pary młodej będzie wtedy wyjątkowo spójny i harmonijny. Jednak to tego małego otworu można, oprócz żywej roślinki, wkładać także specjalną przypinkę, spinkę lub węzełek.
Podsumowanie
Garnitur jest najbardziej klasycznym elementem wizerunku każdego mężczyzny. Dlatego też powinien znajdować się w szafie wszystkich przedstawicieli płci męskiej. Marynarka pozwala wyglądać elegancko i z klasą. Warto więc wiedzieć, w jaki sposób dopasować ją do sylwetki i zadbać o nawet najmniejszy detal. Posiadanie wiedzy na temat elementów dekoracyjnych marynarki daje możliwość zindywidualizowania wizerunku i nadania mu niepowtarzalnego charakteru. Jednak wykorzystując brustaszę, butonierkę oraz poszetkę trzeba mieć na uwadze, aby wszystkie te trzy elementy pasowały do siebie i tworzyły spójną całość.