Ubrania UV – dlaczego warto mieć je w swojej szafie?

Nowe technologie szturmem wchodzą w różne sfery naszego codziennego życia. I w dużej mierze nam je ułatwiają. Niejednokrotnie mają pozytywny wpływ również na nasze zdrowie. Świetnym przykładem są chociażby ubrania UV, które w letnie dni chronią naszą wrażliwą skórę przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Sprawdź w czym tkwi fenomen takiego rozwiązania i przekonaj się, dlaczego warto mieć w swojej szafie ubrania UV!

Ubrania UV – ratunek przed promieniowaniem, czy chwyt marketingowy?

Informacje o ubraniach UV mogą wydawać się zagrywką promocyjną i marketingową. Jednak fakty są jednoznaczne – materiał, z jakiego zostają uszyte takie ubrania przeszedł szereg badań i kontroli, które potwierdziły, że stanowi on barierę przed szkodliwym promieniowaniem UV. Ciekawostką w tym zakresie jest jednak informacja, że za stworzeniem tych innowacyjnych materiałów stoją Polacy, a dokładnie naukowcy z Łodzi oraz Poznania, którzy wspólnie działają w ramach projektu ENVIROTEX. Działanie takich wyrobów włókienniczych opiera się na specjalnym surowcu, jaki jest wprowadzany w strukturę materiału. Skutecznie absorbuje on i odbija promieniowanie pochodzące ze słońca, jak i ze źródeł zewnętrznych. Ponadto bezpieczeństwo jest zwiększone także poprzez fakt, że materiał ma zdolność do hamowania rozwoju mikroorganizmów i bakterii. Warto też dodać, że produkty tego typu są wygodne oraz komfortowe w użytkowaniu, a nosić mogą je także alergicy, ponieważ ubrania UV nie uczulają.

Czy krem z filtrem już nie wystarczy?

Dużą zaletą ubrań UV jest fakt, że takie rozwiązanie staje się alternatywą dla innych sposobów ochrony przed promieniowaniem UV. Pierwsze, co przychodzi nam na myśl to oczywiście kosmetyki – kremy, balsamy, czyli olejki, w których składzie jest filtr przeciwsłoneczny. Jednak są osoby, które nie lubią uczucia lepkości, jakie odczuwa się po nałożeniu tych specyfików. Inni zaś są uczuleni na działanie takich kosmetyków. Takie grupy osób mogą więc poczuć się bezpiecznie, zakładając ubrania UV.

Szeroka gama ubrań UV – na pewno wybierzesz coś dla siebie!

Kolejną mocną stroną ubrań UV, która bezpośrednio przemawia za tym, aby zaopatrzyć się w te elementy garderoby jest szeroka gama ubrań tego typu, jaka dostępna jest obecnie na polskim rynku. Dzięki temu nawet uprawiając sport, czy przebywając na plaży w pełnym słońcu można być bezpiecznym i jednocześnie wyglądać niezwykle atrakcyjnie. Taką zaletę docenią zapewne wszystkie kobiety, dla których wygląd ma duże znaczenie. Spośród jakich ubrań można więc wybierać? Są to na przykład: stroje kąpielowe oraz kąpielówki, czapki z daszkiem i kapelusze, krótkie spodenki, koszulki, klapki, sukienki, topy, a nawet okulary przeciwsłoneczne. Doskonale więc widać, że chronione są niemal wszystkie części naszego ciała. Mało tego, poszczególne elementy garderoby dostępne są w różnych rozmiarach i wariantach kolorystycznych. Każdy znajdzie więc coś idealnego dla siebie – zarówno osoba dorosła, jak i dziecko.

Zdrowie jest najważniejsze!

Najważniejszą zaletą ubrań UV jest fakt, że pozwalają one w jeszcze większym stopniu chronić się przed szkodliwym działaniem promieniowania UV. Dzięki temu, nawet w najbardziej gorące dni można bez obaw przebywać na słońcu, unikając przy tym ryzyka związanego z wystąpieniem jakichś skutków ubocznych. W wakacyjne dni nie wolno tracić głowy, zwłaszcza wtedy trzeba dbać o swoje zdrowie – ubrania UV mogą w tym bardzo pomóc.

Jaki jest wpływ promieniowania UV na naszą skórę?

Słońce na bezchmurnym niebie potrafi skutecznie poprawić nasz nastrój i zmotywować nas do działania. Jednak w letnie dni, zbyt długie poddawanie się działaniu promieni słonecznych może być dla nas szkodliwe. Wszystko przez promieniowanie UV, które w zbyt wysokich dawkach może nieść za sobą negatywne skutki. Przede wszystkim wiąże się z wpływem na przyspieszenie proces starzenia się skóry, zmniejsza ilość kolagenu, przez co skóra traci swoją naturalną elastyczność oraz jędrność. Pogorszenie wyglądu może przybierać także inne formy, promieniowanie UV może powodować bowiem rogowacenia skóry, czy powstawanie pieprzyków i innych zmian skórnych, które w ekstremalnych sytuacjach mogą zamienić się w czerniaka.

Podsumowanie

Lato zbliża się wielkimi krokami – temperatury będą wyższe, a słońce będzie mocno świeciło niemal każdego dnia. Dlatego też, szczególnie wyjeżdżając na wakacyjny urlop, należy zastanowić się w jaki sposób można chronić się przed promieniowaniem UV. Najprostszym wyjściem jest nieprzebywanie w pełnym słońcu, w okresie, kiedy natężenie emitowanego promieniowania jest największe – czyli między godziną 10 a 15. Ponadto należy bezwzględnie pamiętać o konieczności korzystania z kosmetyków z filtrem przeciwsłonecznym. Odnowa warstw kremu powinna mieć miejsce mniej więcej co dwie godziny. Ciekawą alternatywą staje się obecnie możliwość zakładania specjalnych ubrań UV. Połączenie tych wszystkich możliwości skutecznie poszerza zakres ochrony i zwiększa odczucie bezpieczeństwa, warto więc stosować te porady w praktyce.