Sposoby nawadniania

Polskie lato zwykle cechuje się długimi okresami suszy, które występują naprzemiennie z ulewnymi deszczami. Takie warunki atmosferyczne w żaden sposób nie sprzyjają rozwojowi roślin, upraw, krzewów i drzew. Kiedy słońce świeci zbyt mocno, a temperatury są za wysokie, warto pomyśleć o dodatkowym nawadnianiu ogrodu, czy podwórka. Jednak w jaki sposób je zorganizować? Takich sprawdzonych metod jest wiele. Warto poznać je wszystkie i przeanalizować, która z nich okaże się w największym stopniu adekwatna do potrzeb gatunków roślin, które rosną wokół Twojego domu!

Jak wygląda tradycyjne nawadnianie ogrodu?

Jak dotąd nawadniałeś swój ogród czy podwórko? Zapewne kilkukrotnie nalewałeś wody do konewki i w taki sposób dostarczałeś wodę na swoje rabaty lub do warzywnika. Jednak takie działania były bardzo pracochłonne, jak również wiązały się z koniecznością poświęcenia dużej ilości swojego wolnego czasu. Nieco bardziej zaawansowane rozwiązanie, z którego mogłeś korzystać, to podlewania szlauchem, na którego końcu umieszczałeś zraszacz regulujący intensywność wylewania się wody z węża ogrodowego. Takie działania nie muszą przechodzić do historii. Jednak powinieneś wiedzieć, że sprawdzą się one jedynie na niewielkich powierzchniach. Jeśli obszar do podlania jest nieco większy, takie działania byłyby po prostu niewykonalne.

Czy nawadnianie zraszaczami to dobry pomysł?

W dzisiejszych czasach pojawia się wiele nowoczesnych metod podlewania. Przykładem są na przykład automatyczne instalacje, które montuje się w ogrodach. Można pamiętać o tym już na etapie tworzenia projektu podwórka, jak również wtedy, gdy już od wielu lat rosną na nim różne kwiaty, roślin, krzewy oraz drzewa. Duże znaczenie w kontekście ich funkcjonowania zajmują zraszacze. To właśnie dzięki nim uwalniana jest woda. Warto wiedzieć, że wybierać można zraszacze statyczne, czy też ruchome. To, jakiego wyboru dokonamy w tej kwestii zależy chociażby od tego, jak duży obszar będzie mógł być zroszony wodą. Co do zasady zraszacze, które poruszają się, mają większy zakres oddziaływania.

Nawadnianie kropelkowe – co to takiego?

Szukasz skutecznego udogodnienia w zakresie pielęgnacji Twojego ogrodu? Poznaj nawadnianie kropelkowe, które jest naprawdę opłacalną inwestycją. Być może zakup wszystkich elementów takiej instalacji jest dosyć kosztowny, jednak patrząc na niego w dłuższej perspektywie czasu, oszczędności są naprawdę zauważalne. Warto dodać, że oszczędzić można zarówno pieniądze, jak i wodę, która wykorzystywana jest do podlewania. A więc gdzie można spotkać się z liniami kroplującymi? Najpopularniejszym sposobem ich wykorzystania są różnego rodzaju szklarnie i foliowe tunele, w których uprawia się warzywa oraz owoce. Taki sposób nawadniania dobrze sprawdzi się także w okolicy żywopłotów, rabat, skalniaków, warzywników, rabat kwiatowych, sadów, a nawet roślin balkonowych i tych rosnących na tarasach. Nie warto natomiast montować takiej formy nawadniania na trawnikach. Podlewanie kropelkowe jest przeznaczone bowiem nie dla zwartych obszarów roślinnych, ale dla pojedynczych kwiatów, krzewów, czy innych roślin. Cechą wyróżniającą nawadnianie kropelkowe jest to, że linie kroplujące, które zawierają kroplowniki, są usytuowane zaraz obok roślin. Woda, która z nich wypływa, spływa i stopniowo jest wchłaniania przez glebę. W następnej kolejności, w zależności od potrzeb, może być ona pobierana przez korzenie roślin. Dzięki temu liście roślin nie zostają zamoczone, więc nie ma mowy o ich usychaniu i niszczeniu.

Czy warto nawadniać ogród?

Dostarczanie roślinom dodatkowej ilości wody niesie za sobą wiele korzyści. Główną zaletą jest chociażby możliwość posiadania atrakcyjnego ogrodu oraz intensywnie zielonego trawnika. Jeśli pragniesz, aby Twoje podwórko latem wyróżniało się spośród tych należących do sąsiadów, musisz zainwestować w jedną z metod nawadniania. Tym bardziej, że możesz wybierać spośród wielu rozwiązań. Dzięki temu masz szansę dopasować konkretny sposób podlewania do wielkości obszaru, rodzaju roślin i ich stopnia zapotrzebowania na wodę. Nawadnianie kropelkowe cechuje się także takimi zaletami jak chociażby możliwość automatycznego włączania się oraz wyłączania systemu. To także ogromna oszczędność wody, dzięki podlewaniu przy pomocy linii kroplującej ani kropla się nie zmarnuje.

Podsumowanie

Zbyt mała ilość wody może okazać się szkodliwa dla roślin. Jednocześnie jest nadmiar także może wiązać się z negatywnymi skutkami. Warto więc wiedzieć, że w zakresie podlewania niezbędne jest zachowanie tak zwanej zasady złotego środka. Przede wszystkim konieczne jest stosowanie najważniejszych reguł dotyczących dodatkowego nawadniania. Pierwsza z nich dotyczy dostarczania ilości wody adekwatnej do potrzeb roślin, natomiast druga wiąże się z tym, aby podlewać kwiaty i rośliny wtedy, gdy słońce świeci nieco słabiej, czyli wczesnym rankiem lub późnym wieczorem. Nie można przy tym marnować wody, której zasoby w końcu są ograniczone. Stosowanie tych wskazówek w praktyce to recepta na piękny ogród, nawet podczas największych upałów.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą: akcesoria do nawadnia