W czasach masowej produkcji zaczynamy doceniać rzeczy unikalne. Okazuje się, że mimo rzeczy robione własnoręcznie mają większy popyt. Dlaczego tak się dzieje? Oddając produkcję maszynom odbieramy sobie możliwość podziwiania umiejętności ludzi. Maszyna może wyprodukować tysiące identycznych przedmiotów. Przedmiot ten staje się „jednym z…”, nie ma w nim nic nadzwyczajnego. Natomiast, tzw. rzeczy handmade nie tylko pokazują wyobraźnię, zdolności człowieka, ale niosą za sobą pewnego rodzaju ładunek emocjonalny. Zdajemy sobie sprawę, że ktoś musiał poświęcić swój czas, być skupiony i precyzyjnie wykonywać kolejne etapy pracy, by powstało owo cudeńko.
Scrapbooking – co to?
Ostatnio jednym z popularniejszych rodzajów rękodzieła jest scrapbooking. Dlaczego? Scrapbooking nie tylko wygląda ładnie, ale również jest przydatny. Tą metodą można stworzyć różnego rodzaju kartki urodzinowe, pocztówki czy albumy. Rzeczy te mają konkretne wykorzystanie, a więc nie będą służyły jako zbędne bibeloty. Scrapbooking to w ogólnym znaczeniu sztuka ręcznego dekorowania albumów. Do wykonywania ozdób wykorzystuje się przede wszystkim kolorowe papiery, nitki, wstążki, farbki, dziurkacze ze wzorkami czy ćwieki.
Zrobienie projektu
Przede wszystkim zdecyduj co chcesz wykonać. Czy będzie to kartka, album, a może ozdobisz okładkę zeszytu? Określ również w jakiej konwencji będzie twoja praca, ułatwi ci to poszukiwanie materiałów. Możesz wybrać motywy kwiatowe, świąteczne czy bardzo minimalistyczne- w zależności od okazji. Nie musisz mieć przygotowanej konkretnej wizji, gdyż pomysły często przychodzą do głowy, gdy zobaczymy materiały. Ważne, abyś miał wstępny zarys, by nie okazało się, że kupiłeś motywy walentynkowe, a zależało ci na kartce bożonarodzeniowej.
Narzędzia pracy
Jeżeli to twój pierwszy projekt to oprócz materiałów dodatkowych zainwestować powinieneś w podstawowe narzędzia. Należą do nich: nożyczki, klej- również mocniejszy lub specjalny do scrapbookingu, podkładka zabezpieczająca miejsce pracy np. stół, dziurkacz ozdobny, linijka, ew gilotyna do cięcia papieru- to głównie w przypadku albumów. Zestaw ten dostaniesz w większości sklepów papierniczych, jednak ostatnio coraz bardziej popularne stają się sklepy scrapbookingowe, gdzie materiały są przeznaczone specjalnie do tej metody zdobniczej. Jeżeli mieszkasz w większym mieście być może znajdziesz sklep stacjonarny, jeżeli w mniejszym bez problemu zamówisz rzeczy przez internet.
Dodatki i potrzebne materiały
Potrzebna będzie przede wszystkim baza. Gotową bazę dostaniesz w sklepie scrapbookingowym. Jeżeli jest to kartka wybierać możesz w kolorach, rozmiarach, a nawet w rodzaju papieru. Wszystko zależy od twojej konwencji. Dodatkowo dokup papier do scrapbookingu, guziki, kwiatki, wstążki, taśmy ozdobne i wszystko co może upiększyć twoje dzieło. Ważne są też wykrojniki, czyli cienkie metalowe matryce, które pozwalają na wycięcie bądź wytłoczenie, przepięknych różnorodnych wzorów. Ten element to „dzianie się” w twojej pracy, to właśnie elementy 3D przyciągają uwagę. Dobierając elementy staraj się, by mimo różnorodności pasowały do siebie kolorystycznie czy tematycznie.
Skrapowanie
Jeżeli masz już wszystkie elementy pozostaje połączenie ich. Wycinaj, klej, naklejaj, przesuwaj. Nie ma zwartych reguł. Możesz łączyć papiery, faktury. Na tym etapie najważniejsza jest twoja wyobraźnia. Najpierw stwórz bazę. Jeżeli robisz kartkę po prostu na gotowy papier naklej papiery ozdobne tak, by stworzyć tło. Następnie według pomysł dodawaj dodatki. Jeżeli robisz album, kupne karty również oklej papierami ozdobnymi, a następnie połącz spiralą lub wstążką w spójną całość. Kolejny etap to ozdabianie dodatkami, jednak w przypadku albumu, nie zapomnij zostawić odpowiedniej ilości miejsca na zdjęcie.
Pamiętaj!
Przede wszystkim nie przesadzaj z dodatkami. To, że wyposażyłeś się w dużo elementów, nie oznacza, że musisz wszystkie wykorzystać. Przede wszystkim kartki muszą wyglądać estetycznie. Wykorzystuj resztki i ścinki, nawet źle wycięty element, w którymś projekcie może się sprawdzić. Jeżeli nie zawsze możesz przerobić go na inny motyw. Przyklejając elementy oszczędnie używaj kleju. Jeżeli z nim przesadzisz praca będzie brudna, klejąca i na pewno się nikomu nie spodoba. Ważne jest to szczególnie w przypadku specjalnych klejów do scrapbookingu. Coś co zwykłym klejem nie chciało się przykleić, tym będzie trzymało się świetnie, nawet na małej kropelce. Ten klej po to został stworzony. Zawsze dokładnie odmierzaj potrzebny papier, zapobiegniesz marnowaniu. Bądź cierpliwy i stara się wykonywać wszystko spokojnie i precyzyjnie.
Podsumowanie
Scrapbooking to świetna zabawa, która okazuje się nie być zbyt trudna. Wykonane prace sprawdzą się jako prezent lub jeżeli dojdziesz już do wprawy możesz pomyśleć o sprzedaży. Jednak jeżeli się na to zdecydujesz nie pracuj jak maszyna. Pamiętaj, że największym atutem rękodzieła jest jego unikalność i niepowtarzalność.