Scrapbooking – embossing

Szukasz dla siebie ciekawej i niepowtarzalnej pasji, której efekty można podziwiać niemal natychmiast? Wypróbuj scrapbooking. Pod ta nieco obca nazwą kryje się metoda zdobienia papieru, którą można bez problemu wykonywać u siebie w domu. To doskonałe hobby dla każdej artystycznej duszy oraz dla osób, które dopiero poszukują dla siebie odpowiedniego zajęcia.

Scrapbooking oparty jest przede wszystkim na różnych technikach zdobienia, w których ograniczeniem może być jedynie nasza wyobraźnia. Choć początkowo scrapbooking był jedynie techniką zdobienia albumów na zdjęcia, z czasem technika ta ewoluowała i stała się metoda zdobienia także kartek okolicznościowych, pudełek, zakładek czy ramek na zdjęciach. Z roku na rok jest to hobby, które cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród osób, które chcą zagospodarować swój czas wolny i zacząć rozwijać się artystycznie. Scrapbooking to wspaniała pasja, dzięki której nie tylko można ciekawie spędzać czas czy odkrywać swoje zdolności manualne, ale również ozdobić swoją własną przestrzeń. Pięknie ozdobione ramki, albumy czy kartki okolicznościowe aż się proszą, by nimi ozdobić wnętrza domu czy mieszkania. Świetnie sprawdzają się jako dekoracja w salonie, sypialni, pokoju dziennym czy młodzieżowym. Ręcznie robione kartki można również wykorzystać jako podarunki na różne okazje. Co więcej, scrapbooking może też w niektórych przypadkach stać się sposobem na życie i zarabianie pieniędzy. Najlepsi twórcy bez problemu znajdą nabywców, ręcznie robione dekoracje są dziś bowiem bardziej w cenie niż te, które produkowane są na masową skalę.

Jak zacząć rozwijać talent?

Aby zacząć swoją przygodę ze scrapbookingiem, dobrze jest zapoznać się z zasadami dekorowania, materiałami czy technikami tworzenia ozdób. Nie powinno być z tym problemu – w sieci znajdziemy sporo materiałów, blogów czy tutoriali video, które doskonale sprawdzą się jako poradniki dla osób początkujących. Kolejnym krokiem jest poszukiwanie materiałów. Na początku nie trzeba inwestować, a jedynie uruchomić wyobraźnię i wykorzystać to, co mamy w domu. Przyda się każdy papier, tektura, stare pudełka, materiały, fragmenty firanek czy koronek, filc, guziki, brokat, koraliki i inne elementy ozdobne, które znajdziemy w zakamarkach szuflad. Takie elementy zdecydowanie wystarczą, jeśli chcemy poznać podstawy scrapbookingu i zacząć tworzyć pierwsze dekoracje. Dzięki temu możemy też się przekonać, czy faktycznie takie hobby jest czymś, czego szukaliśmy, czy zdecydowanie nie mamy cierpliwości. A ozdabianie kartek czy pudełek jest zajęciem czasochłonnym, które wymaga precyzji, cierpliwości i sporo uwagi i ostrożności. Jeśli później będziemy chcieli kupić dodatkowe materiały czy profesjonalne akcesoria, znajdziemy je w wielu wyspecjalizowanych sklepach.

Czym jest embossing?

W przypadku scrapbookingu wiele jest metod i technik zdobienia, których warto się nauczyć, jeśli chcemy tworzyć prawdziwe dzieła sztuki dekoracyjnej. Być może na początku wystarczą same wycinanki, jednak z biegiem czasu okaże się, że to zdecydowanie za mało. W poszukiwaniu ciekawszych metod zdobienia warto poznać embossing. Jest to technika dekoracyjna polegająca na uwypuklaniu fragmentów obrazka czy albumu i tworzenia z nich niejako płaskorzeźb czy elementów trójwymiarowych. Efekt płaskorzeźby czy 3D można uzyskać na wiele sposobów – na gorąco i na zimno, na sucho i na mokro. Embossing pozwala na tworzenie dekoracji, które zachwycają niepowtarzalną fakturą, są oryginalne, jedyne w swoim rodzaju i świetnie się prezentują jako element aranżacji wnętrza. Mówiąc o embossing warto również wspomnieć o dembossingu, czyli technice niejako odwrotnej. W tym przypadku pewne elementy kartki czy albumu robi się jako wklęsłe.

Warto wyposażyć się w profesjonalne akcesoria

Scrapbooking jako pasja to doskonała forma spędzania wolnego czasu i oddawania się sztuce tworzenia. Kto w takiej sztuce dekoracji będzie czuł się jak ryba w wodzie, z pewnością prędzej czy później będzie potrzebował profesjonalnych i bardziej specjalistycznych materiałów. Warto je kupić, gdyż dają one o wiele więcej możliwości tworzenia niż to, co mamy w szufladach. Warto zaopatrzyć się w różne rodzaje papieru, nożyki i nożyczki, gilotynki, mocny i trwały klej przeznaczony do tego rodzaju dekoracji. Warto również zadbać o to, by zawsze mieć pod ręką sporo elementów dekoracyjnych – tasiemek, pieczątek, stempelków, kolorowych filcowych kwiatków czy innych wzorów, a także koralików, brokatu i innych ozdobnych elementów. Im więcej będziemy tego mieć, tym lepiej będzie można tworzyć kolejne dekoracje. Dobrym pomysłem mogą być również wykrojniki do papieru, dzięki którym można szybko wycinać duże ilości skomplikowanych kształtów. Wykrojniki tną nie tylko w papierze, ale też często w tekturze, piance czy innych tworzywach. Można więc z nich tworzyć prawdziwe dzieła sztuki zdobniczej.