Przygotowanie trawnika do zimy

Przygotowanie trawnika do zimy

Trawnik. Wydawałby się kawałek wyodrębnionego placu z posianą trawą, a tyle zachodu… No cóż, skoro chcemy, żeby przetrwał zimę i mógł w pełni sił obudzić się na wiosnę, to koniecznie pomóżmy mu się przygotować. A więc: czyszczenie, nawadnianie, koszenie i zabezpieczanie przed kretami!

Po co w ogóle przygotowania do zimy?

Jest co najmniej kilka powodów:

  • Metamorfoza w kretowisko,
  • Placki suchej ziemi,
  • Pleśń i grzybica,
  • Ubytki darni,
  • Wyblakła trawa na wiosnę,
  • Zarośnięcie chwastami i mchem.

Pielęgnacja trawnika przed zimą

Każdy z tych skutków możemy doświadczyć na własnej skórze, a dokładniej trawniku, jeśli nie wykonamy kilku prostych czynności prewencyjnych:

Oczyszczenie trawnika z mchu i chwastów

Dzięki temu po zimie nie będziemy przez całe miesiące próbować uporać się z poprzerastaną nimi trawą.

Przeprowadzenie aeracji

Dzięki ponakłuwaniu ziemi poprawimy jej teksturę, zwiększymy wchłanianie wody oraz nawozów, a także zabezpieczymy przed ugniataniem warstwami śniegu.

Przeprowadzenie wertykulacji

Pielęgnacja trawnika przed zimąCzyli oczyszczenie trawy z martwych źdźbeł czy innych roślin oraz odpowiednie poprzecinanie grabiami ogrodowymi lub wertykulatorem.

Regularne koszenie

Aż do końca października, chyba że przeszkadzają nam ulewne deszcze, mrozy lub zwyczajnie zaskoczył nas śnieg. Koszenie nie może odbywać się jeśli trawa jest mokra, stąd należy wykorzystywać dni wietrzne, kiedy będzie przesuszona. Jeśli pogoda będzie się utrzymywać nic nie stoi na przeszkodzie aby kosić nawet w grudniu. Standardowo jednak koniec października = koniec koszenia.

Usunięcie liści z trawnika

Piękna złota jesień zachwyca, ale może nam przynieść grzyby i to nie w postaci lubianej. Koniecznie więc należy dokładnie wygrabić wszystkie liście, bo pozostawienie prowadzić będzie do chorób grzybiczych i pleśni, a te będą bardzo trudne do wyleczenia.

Uzupełnienie łysych placków

Jeśli lato było bardzo suche, a my zaniedbaliśmy nawadnianie, jesień jest najlepszą porą na nadrobienie zaległości. Nie tylko warto zregenerować trawnik odpowiednim nawadnianiem, ale również pozwolić sobie na dosianie trawy za pomocą specjalnych mieszanek regenerujących. Aby rozwiązać problem z nieodpowiednim nawadnianiem naszego ogrodu, warto zainteresować się tematem automatycznych systemów nawadniających. Polecamy zapoznać się z ofertą firmy PHU KRIS, która w sposób prawidłowy zadba o projekt i montaż takiego systemu. Ich ofertę można znaleźć w tym miejscu: nawadnianie ogrodu.

Użycie nawozów jesiennych

Najlepiej tych, które zawierają potas i fosfor, przez co nie powodują niechcianego przez zimę wzrostu, a odpowiadają za rozwój systemu korzeniowego, wspomagając odporność na niskie temperatury.
W najcięższym przypadku możemy spokojnie wymienić/ wysiać/ ułożyć z rolki cały trawnik na nowo, bo to najlepsza pora na takie zabiegi.

Zabezpieczenie się przed kretami

Najskuteczniejszą i najmniej szkodliwą dla otoczenia roślinno- zwierzęcego ochroną przed tymi szkodnikami jest siatka na krety. Jeśli jednak jej nie założyliśmy podczas wykonywania wymarzonego trawnika, zainwestujmy w inne odstraszacze, żeby na wiosnę nie obudzić się wśród kopców krecich.

Podsumowanie

Jak widać dobre sprzątanie przed zimą zapewni nam spokój i dobry start wiosną, kiedy zechcemy znów nacieszyć oczy zadbaną zielenią.

You may also like

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *