Muzeum historii naturalnej Berlin

Berlin, czyli stolica naszych zachodnich sąsiadów staje się miejscem, do którego podróżuje coraz więcej Polaków. Nic w tym dziwnego – przemawia za tym niedaleka odległość, jaką trzeba pokonać, aby tam dotrzeć oraz mnogość atrakcji, jakie czekają tam na turystów. Każdy może znaleźć tam zajęcie idealne dla siebie. Jednym z ciekawszych miejsc, jakie koniecznie trzeba odwiedzić podczas wizyty w Berlinie jest Muzeum Historii Naturalnej. To idealny sposób spędzenia wolnego czasu przez całą rodzinę – na nudę nie mogą tam narzekać zarówno najmłodsi, jak i dorośli. Sprawdź dlaczego warto włączyć ten obiekt do planu swojej wizyty w Berlinie!

Poznaj najważniejsze informacje o tym berlińskim muzeum!

Czy wiesz jakie jest pierwsze muzeum państwowe, jakie powstało na świecie? A może posiadasz wiedzę na temat tego, które z muzeów historii naturalnej w Niemczech jest największe? Odpowiedź na te dwa pytania jest jedna – mianowicie chodzi o Muzeum Historii Naturalnej w Berlinie, znajdujące się przy Invalidenstrasse. Muzeum to powstało w XIX wieku i stanowi część Uniwersytetu Humboldtów. W związku z czym zwane jest również pod nazwami takimi jak: Naturkundemuseum czy też Humboldt-Museum. Głównym celem działalności tego obiektu są oczywiście funkcje dydaktyczne. Ponadto to berlińskie muzeum realizuje się również na wielu innych polach – prowadzi różnego rodzaju prace naukowe i badania oraz organizuje wyprawy badawcze. Chętni mogą również zapoznać się z wydawanym przez muzeum czasopismem naukowym.

Jakiego rodzaju eksponaty są w tym muzeum?

Zbiory, jakie znajdują się w tym muzeum są naprawdę imponujące. Ich ilość może robić wrażenie, bowiem podaje się, że eksponatów jest ponad trzydzieści milionów. Co ciekawe, wiele z nich zostało zdobytych w ciekawych okolicznościach. Były to chociażby: niemieckie wyprawy na Biegun Południowy, czy też w inne części świata. W muzeum tym podziwiać więc można kolekcje, które mają następującą tematykę:

  • nauki przyrodnicze
  • zoologia
  • paleontologia
  • mineralogia
  • dziedziny pokrewne

Związanie się tego muzeum z takimi właśnie tematykami przełożyło się na dosyć naturalny podział jaki nastąpił w 1993 roku. Wtedy to właśnie berlińskie Muzeum Historii Naturalnej podzieliło się na trzy instytuty – Mineralogii, Zoologii oraz Paleontologii. Taki podział istnieje również współcześnie.

Co można zobaczyć w Muzeum Historii Naturalnej w Berlinie?

W Muzeum Historii Naturalnej w Berlinie znaleźć można, podobnie jak w innych muzeach, dwa rodzaje ekspozycji: stałe oraz tymczasowe. Te drugie, co pewien czas się zmieniają, przed wizytą warto więc sprawdzić, jakie obiekty są obecnie prezentowane. Jednym z najważniejszych elementów tego muzeum jest tak zwana Sala Dinozaurów. Bowiem znajduje się tam rekonstrukcja brachiozaura. Dinozaur ten jest chyba najbardziej wartościowym eksponatem tego muzeum, stanowi przy tym największy złożony szkielet dinozaura jaki można spotkać obecnie na świecie. Berlińskie muzeum ma więc powody do dumy i zadowolenia. Możliwość obejrzenia z bliska tak ogromnego stworzenia z przeszłości jest wyjątkową atrakcją zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Można tam zaobserwować również inną znaną skamieniałość pochodzącą z okresu jurajskiego. Mianowicie Archaeopteryxa, który jest stworzeniem łączącym w sobie jednocześnie cechy charakterystyczne dla dinozaurów, jak i dla ptaków.

Ile kosztuje wizyta w tym muzeum?

Berlińskie muzeum można odwiedzać w każdy dzień tygodnia oprócz poniedziałku. Zwykle można to robić od rana aż do godziny osiemnastej. Trzeba jednak pamiętać, że ostatnie grupy zwiedzających wpuszczane są minimum trzydzieści minut przed zamknięciem obiektu. Jednak uwierz mi na słowo – pół godziny naprawdę nie wystarczy nawet, aby zobaczyć ułamek tego, co znajduje się w tym wyjątkowym miejscu. Ceny biletów wstępu do tego muzeum nie są stosunkowo duże, jak na ilość obiektów jakie można tam zobaczyć. Dorośli muszą zapłacić osiem euro, młodzież i studenci pięć euro, natomiast dzieci do szóstego roku życia mają darmowy wstęp. Wybierając się większą grupą dobrze jest skorzystać z zakupu biletów rodzinnych, które są o wiele bardziej ekonomicznym rozwiązaniem. Dobrze jest także z wyprzedzeniem zaplanować wizytę w tym muzeum i kupić bilety przez Internet. Wtedy zapłaci się jeszcze mniej i zyska się pewność, że wejdzie się do muzeum.

Podsumowanie

Nauka przez zabawę to jedna z najbardziej efektywnych form zdobywania nowej wiedzy. Bez dwóch zdań wizyta w takim muzeum spełnia te kryterium, dzięki czemu jest to nie tylko sposób na relaks, ale także dobra metoda niestandardowego nauczania. Jeśli zamierzasz udać się do tego muzeum musisz wygospodarować sobie nawet kilka godzin. Bowiem jak zdążyłeś się przekonać, obiekt ten obfituje w wiele ekspozycji, które po prostu należy zobaczyć. Warto więc na spokojnie im się przyjrzeć, aby nie przeoczyć tego, co najbardziej atrakcyjne. A mając więcej czasu, możesz to zrobić z większą swobodą i spokojem. Udaj się więc do Berlina i sprawdź sam, czy tamtejsze Muzeum Historii Naturalnej jest warte odwiedzenia.