Mesz dla koni

Układ trawienny koni jest niezwykle wrażliwy, dlatego też każdy kto opiekuje się tymi zwierzętami powinien zagwarantować im odpowiednią dietę. Jej podstawę muszą stanowić różnorodne pasze – treściwe, objętościowe oraz uzupełniające. Bardzo ważne jest również podawanie odpowiedniej ilości wody, suplementów diety oraz dodatków w postaci musli lub meszu dla konia. Sprawdź czym jest taki produkt i dlaczego Twój koń może go potrzebować!

Jakie cechy ma mesz dla koni?

Mesz dla koni to element końskiej diety, który ma niezwykle pozytywny wpływ na jego układ trawienny. Duża jest w tym zasługa składników, z jakich przygotowywany jest mesz. Bowiem można znaleźć w nim naturalne zioła oraz owoce i warzywa. Poprawiają one walory wizualne, zapachowe oraz smakowe pożywienia, przez co nie ma konia, który przeszedłby obojętnie obok takiego przysmaku. Są to naturalne antyoksydanty, których przeciwzapalne działanie doceniane jest przez wielu właścicieli koni. Do innych funkcji meszu należą chociażby:

  • wsparcie prawidłowego funkcjonowania układu trawiennego
  • regeneracja organizmu konia, zmęczonego po ciężkim treningu
  • poprawa odporności zwierzęcia
  • wzmocnienie organizmu będącego w stanie rekonwalescencji po chorobie
  • pobudzenie apetytu konia
  • poprawa wyglądu końskiej sierści

Z jakich składników składa się mesz dla koni?

Mesz dla konia tworzyć może wiele składników. Wszystko zależy od tego na jaką mieszankę się zdecydujemy. Podkreślić więc trzeba, że jest to wysoce uniwersalny produkt, który może zasmakować tak naprawdę każdemu zwierzęciu. W końcu jego indywidualny skład może być dowolnie formowany, co pozwala stworzyć ulubioną mieszankę naszego konia. Podstawowymi składnikami meszu dla koni są na przykład: pszenne otręby, płatki jęczmienne, kukurydziane płatki lub ziarna owsa oraz lnu. Ponadto znaleźć można tam suszone owoce, a nawet warzywa, takie jak: jabłka, porzeczki, buraki oraz oleje dyniowe lub rzepakowe. Nie brakuje również naturalnych ziół – rumianku, czosnku, kminku, mięty oraz kopru. Połączenie tych składników gwarantuje wyjątkowe wrażenia smakowe. Warto przekonać się, czy taki produkt zasmakuje również naszemu zwierzęciu.

Jak samodzielnie przygotować mesz dla konia?

Dużą zaletą, jaką posiada mesz dla konia, jest fakt iż jest to produkt, który można zdobyć na wiele sposobów. Oczywiście najpowszechniejsze jest zakupienie go w tradycyjnym lub internetowym sklepie z wyposażeniem dla koni. Kilkunastokilogramowa paczka kosztuje kilkadziesiąt złotych, jednak taka inwestycja się opłaca, bowiem produkt jest niezwykle wydajny i wystarcza na długi czas. Jeśli chce się zaoszczędzić, można ponadto śledzić promocje i dokonać zakupu z rabatem. Innym wyjściem jest również przygotowanie takiej mieszanki we własnym zakresie. Takie rozwiązanie sprawdzi się zwłaszcza wtedy, gdy w sklepach nie możemy znaleźć wariantu smakowego, który zasmakuje naszemu zwierzęciu. Jest to dobre wyjście również wtedy, gdy chcemy mieć pewność, że każdy składnik, z którego składa się mesz jest naprawdę wysokiej jakości. Jednak przygotowanie takiej mieszanki jest nieco czasochłonne, wymaga również wiele pracy. W pierwszej kolejności trzeba kupić wszystkie niezbędne produkty. Być może dla wielu okaże się to zbyt duży koszt, jednak od razu kupując składniki w większych porcjach, można przygotować mieszankę, z której będzie można korzystać przez długi czas. Nie można jednak zapominać, że z każdej mieszanki należy dopiero przygotować ten właściwy posiłek w postaci meszu. Proces ten polega na gotowaniu produktów zbożowych w niewielkiej ilości wody, aż do pojawienia się charakterystycznego śluzu. Na końcu gotowania dodaje się składniki, które nadadzą posiłkowi odpowiednie walory smakowe. Mesz powinien być podawany w postaci ciepłej, będzie mógł być wtedy nie tylko smacznym, ale co ważniejsze sycącym i rozgrzewającym posiłkiem. Idealnie sprawdzi się wieczorami lub zimową porą. Taka aromatyczna kolacja powinna zasmakować nawet najbardziej wybrednym koniom, których wymagania żywieniowe są naprawdę wysokie. Warto jednocześnie wiedzieć, że podawanie koniom meszu to tradycja znana już w przeszłości. Przekazywana jest z pokolenia na pokolenie i już na stałe weszła do kanonów opieki nad tymi zwierzętami. Tym bardziej, że mesz pozwala również podać zwierzęciu różne leki lub suplementy w nieco bardziej atrakcyjnej pod względami smakowymi formie. Nie zmienia to faktu, że również w diecie konia obowiązuje zasada, zgodnie z którą co za dużo, to niezdrowo. Dlatego też także w podawaniu meszu trzeba zachować zdrowy rozsądek.

Podsumowanie

Mesz dla koni może okazać się interesującym dodatkiem do typowej końskiej diety. Jest to produkt, który skutecznie wzbogaca jadłospis zwierzęcia i sprawia, że nawet koń, który jest niejadkiem chętniej sięga po podawane mu posiłki. Dużą zaletą meszu jest fakt, że można przygotować go samodzielnie, co pozwala nieco zaoszczędzić. Ponadto przygotowanie meszu we własnym zakresie to sposób na dopasowanie jego składu do zapotrzebowania konia i jego indywidualnych potrzeb smakowych i żywieniowych. Warto więc rozważyć włączenie tego atrakcyjnego produktu do codziennego jadłospisu konia.