Łupież – Przyczyny, rodzaje i domowe sposoby na łuszczenie się skóry.

Łuszczenie się skóry głowy i odpadanie martwego naskórka jest kwestią naturalną. Jeśli łupieżu jest niewiele nie powinno to nikogo niepokoić. Bowiem taki stan rzeczy zwykle nie jest związany z niczym niebezpiecznym. Kwestia ta nieco bardziej komplikuje się, gdy na głowie i we włosach jest coraz więcej łusek złuszczonej skóry. Wtedy może być to bezpośrednio związane ze stanem chorobowym. A trzeba podkreślić, że łupież to niezwykle przykre w skutkach i dokuczliwe schorzenie. Przede wszystkim świadczy o tym, że stan skóry naszej głowy nie jest zadowalający. Na dodatek walka z nim jest bardzo uciążliwa i czasochłonna. Najgorsze jest jednak to, że łupież wygląda bardzo nieestetycznie i niehigienicznie. Warto więc zrobić wszystko, aby jak najszybciej się z nim uporać. W tym celu dobrze jest poznać najpopularniejsze rodzaje i przyczyny tej choroby skóry, jej objawy, jak i sposoby jej eliminacji.

Przyczyny łupieżu

Łupież to choroba skóry głowy, która tak naprawdę może dotknąć każdą osobę, która ma włosy. Nieco mniejsze prawdopodobieństwo pojawienia się łupieżu występuje u osób łysych. W związku z tym istnieje szansa, że praktycznie każdy z nas, przynajmniej raz w swoim życiu będzie miał styczność z tą krępującą dolegliwością. Często można usłyszeć stwierdzenia zakładające, że ta powszechna choroba dotyka prawie połowę społeczeństwa. Kto jednak jest na to najbardziej narażony?

Wiek osoby

W głównej mierze występowanie łupieżu uwarunkowane jest wiekiem. Statystyki podają, że łupież atakuje przede wszystkim nastolatków, którzy przeżywają okres dorastania. Nawet połowa wszystkich osób, u których można zaobserwować nadmierne łuszczenie się skóry głowy to młodzież w wieku szkolnym. Bardzo często łupież pojawia się także u dzieci w wieku od sześciu do dziesięciu lat. Kolejny etap życia, w którym prawdopodobieństwo wystąpienia łupieżu zdecydowanie wzrasta to wczesna dorosłość. Zagrożone są więc osoby pomiędzy dwudziestym, a dwudziestym piątym rokiem życia. Co do zasady nieco rzadziej łupież występuje u osób w podeszłym wieku.

Płeć

Bezpośredni związek z częstotliwością występowania łupieżu ma również płeć. W tej kwestii uprzywilejowane są kobiety, u których ta choroba pojawia się zdecydowanie rzadziej. Natomiast na wystąpienie łupieżu narażeni są przede wszystkim mężczyźni. Dobrze jest mieć na uwadze również to, że łupież jest schorzeniem sezonowym – występuje zwłaszcza zimą, a jego mniejsze natężenie można zaobserwować latem.

Łupież w ciąży

Na rozwój łupieżu wpływ mają również zmiany hormonalne, które pojawiają się u kobiet ciężarnych. W ciąży prawdopodobieństwo wystąpienia łupieżu zdecydowanie się zwiększa. W tym przypadku główną cechą odróżniającą jest to, że kobiety w ciąży w czasie walki z łupieżem powinny stosować przede wszystkim naturalne kosmetyki i tradycyjne, domowe sposoby usuwania tego schorzenia.

Najczęściej spotykane przyczyny występowania tej choroby skóry

Źródła łupieżu są różne. Mogą one wynikać z uwarunkowań genetycznych naszego organizmu, zwyczajów, codziennej higieny, jak i stosowanych kosmetyków, które nakłada się na głowę. Nie bez znaczenia jest także pora roku, czy też suchość powietrza, w którym się przebywa. Zdarza się, że łupież to jeden z symptomów jakiegoś bardziej skomplikowanego schorzenia. Poniżej najczęściej spotykane przyczyny:

• wystąpienie na skórze głowy grzyba, który jest specyficzny dla tej części ciała
• uwarunkowania genetyczne
• alergie
• nadmierny stres i przemęczenie
• zbyt częste spożywanie alkoholu
• nieprawidłowe odżywianie
• niedobry cynku i witamin z grupy B w organizmie
• wysuszanie włosów – na przykład przy pomocy prostownicy lub suszarki
• brak właściwego nawilżenia skóry głowy
• nadmierne i zbyt częste stosowanie kosmetyków do stylizacji – na przykład nakładanie na włosy pianek, żeli i lakierów
• niedokładne opłukiwane włosów po ich umyciu
• stosowanie niewłaściwych szamponów do włosów
• zbyt częste, jak również zbyt rzadkie mycie włosów
• mycie włosów zbyt gorącą wodą
• nieodpowiednia higiena osobista
• niewłaściwie wykonywana koloryzacja włosów
• występowanie chorób, takich jak: łojotokowe zapalenie skóry, łuszczyca, grzybica skóry głowy, egzema, atopowe zapalenie skóry
• zaburzenia i zmiany hormonalne – szczególnie te w okresie dojrzewania
• niesprzyjający klimat
• zanieczyszczenia środowiska
• przebywanie w pomieszczeniach, w których jest zbyt intensywne ogrzewanie lub klimatyzacja
• noszenie nakryć głowy, które nie dopuszczają powietrza

Rodzaje łupieżu

Występuje co najmniej kilka rodzajów łupieżu. Charakteryzują się one odmiennymi cechami. Oto te, które są najczęściej spotykane odmiany tej choroby skóry:

Łupież suchy (zwykły)

To najbardziej powszechny rodzaj łupieżu, który ma formę białych płatków martwego naskórka. Występuje on najczęściej – zwłaszcza wtedy, gdy skóra głowy ma tendencję do przetłuszczania się. Łupież zwykły pojawia się zwłaszcza zimą, gdy skóra jest wyjątkowo przesuszona z powodu ogrzewania. Zaniedbanie tego schorzenia prowadzi do przekształcenia się go w łupież tłusty.

Łupież tłusty

To bardziej zaawansowana odmiana łupieżu suchego. Występuje zwłaszcza wtedy, gdy skóra głowy jest wrażliwa na jeden z rodzajów grzyba. Przejawia się jako żółte płatki, które mocno przylegają do głowy, często tworząc nawet strupy. Temu rodzajowi łupieżu towarzyszy zwykle świąd, a nawet wyłysienie.

Łupież pstry

Trzeba pamiętać, że łupież może zaatakować również inne części ciała. Przykładem jest chociażby łupież pstry, który może pojawiać się na klatce piersiowej. Występuje on w postaci wielko powierzchniowych podrażnień i przebarwień skóry.

Łupież rumieniowy

Chyba najtrudniejsza forma łupieżu, bowiem występuje w okolicy pachwin, przez co ciężko jest go wyleczyć. Pojawia się na skórze jako brunatne lub różowe plamy.

Łupież biały

Jak podpowiada jego nazwa taki łupież to białe plamy. Najczęściej pojawia się na kończynach.

Łupież różowaty

Pojawia się on przede wszystkim na kończynach oraz innych częściach tułowia. Różowym przebarwieniom towarzyszy zwykle uporczywy świąd.

Objawy występowania łupieżu

Konkretne objawy łupieżu zależą od tego która odmiana tej choroby pojawi się w danym przypadku. Jednak cechą łączącą wszystkie rodzaje łupieżu są zmiany występujące na skórze głowy. Jednocześnie może to być chociażby jej zbytnie przesuszenie, jak również nadmierna potliwość oraz łojotok. Pozostałe objawy łupieżu również są bardzo łatwe do zaobserwowania – bardzo ciężko jest je przeoczyć.

Najbardziej charakterystyczne dla łupieżu są swego rodzaju białe płatki, które pojawiają się na głowie, we włosach, a nawet osadzają się na noszonych przez nas ubraniach. Łupież może występować również w formie strupów tworzących się na głowie i przylegających do niej. Często dochodzi nawet do sytuacji, że na głowie tworzą się zaczerwienienia rany, które ciężko się goją. Tej chorobie skóry bardzo często towarzyszy również pieczenie, swędzenie oraz świąd.

Jak pozbyć się łupieżu?

Jeśli w swoim przypadku zaobserwuje się objawy, które świadczą o pojawieniu się łupieżu należy jak najszybciej podjąć działania mające na celu zniwelowanie tego schorzenia. Warto wiedzieć, że najlepiej jest zacząć od zrewolucjonizowania swoich dotychczasowych zwyczajów.

Dieta i witaminy

Rozpocząć trzeba chociażby od zmiany diety. Do codziennego jadłospisu należy wprowadzić jak najwięcej składników, które dostarczają organizmowi niezbędnych witamin i mikroelementów. Jeśli niedobory występują nadal, można uzupełnić je poprzez odpowiednią suplementację. Wystarczy w aptece zaopatrzyć się w potrzebne witaminy.

Sposoby na łupież

Zadbaj o higienę osobistą

W przypadku, gdy dotychczas nie dbało się o swoją higienę osobistą teraz trzeba jak najszybciej to zmienić. A więc oczyszczanie włosów to podstawa. Jednak należy zachować zdrowy rozsądek i nie myć włosów zbyt często, ani zbyt rzadko. Trzeba pamiętać także o tym, aby do mycia włosów używać wody o odpowiedniej temperaturze. Powinna być ona letnia, ani zbyt zimna, ani za gorąca.

Szampon na łupież

Niezwykłe znaczenie ma także to jaki szampon do włosów się wybiera. Powinien być on dostosowany do rodzaju włosów, które się posiada. W przypadku, gdy łupież będzie już zauważalny na skórze głowy warto sięgnąć po specjalne preparaty do czyszczenia włosów. Mogą to być chociażby szampony przeciwłupieżowe, które można znaleźć w drogeriach. Kosmetyki tego rodzaju, jednak o większej mocy dostępne są również w aptekach – wyróżnia je wzmożone działanie przeciwgrzybiczne i antybakteryjne.

Pielęgnacja włosów

Istotne są także sposoby pielęgnacji włosów. Najlepiej jest jak najrzadziej prostować włosy prostownicą, jak również ograniczyć do minimum częstotliwość używania suszarki do włosów. Tworząc fryzury nie można przesadzać ze środkami do ich stylizacji. Zasada jest prosta – im mniej żeli, pianek i lakierów do włosów tym lepiej dla skóry głowy. Dobrze jest również zapewniać skórze odpowiednie nawilżenie i nie dopuszczać do sytuacji, w której skóra głowy zostanie przesuszona.

Domowe sposoby na łupież

Jest również wiele domowych, tradycyjnych metod, które pozwalają walczyć z łupieżem. Przede wszystkim są to różnego rodzaju ziołowe płukanki i napary. Najlepiej sprawdza się wykorzystanie ziół takich jak: pokrzywa, tymianek, łopian, chmiel, szałwia oraz czarna rzepa. O nawilżenie skóry zadbają naturalne oleje roślinne, na przykład: z czarnuszki, herbaciany, rycynowy, kokosowy lub oliwa z oliwek. Z naturalnych składników poleca się również stosowanie maseczek aloesowych lub z zielonej glinki.

Po umyciu głowy warto także wetrzeć w jej skórę sok z cytryny. Innym sposobem może być nałożenie na włosy mieszanki z wody oraz czosnku, jak również wody oraz octu, a nawet sody oczyszczonej. Doskonałą odżywką, która wyróżnia się przeciwłupieżowym działaniem jest jogurt naturalny. Wystarczy nanieść go na włosy, chwilę potrzymać, a później spłukać. Ciekawym pomysłem jest także nałożenie na skórę głowy maseczki, którą przygotowuje się z ubitych jajek.

Podsumowanie

Swędzi Cię skóra głowy? W trakcie czesania włosów widzisz wśród nich niewielkie płatki martwego naskórka? A może na ramionach noszonego przez Ciebie swetra pojawia się charakterystyczny biały nalot? Jeśli na któreś z tych pytań odpowiedziałeś twierdząco wszystko wskazuje na to, że masz łupież. Nie możesz tego bagatelizować. Musisz więc w praktyce zastosować zaprezentowane powyżej sposoby, które pozwolą Ci walczyć z tą przykrą dolegliwością. Możesz wypróbować ich kilka i sprawdzić, który z nich okaże się dla Ciebie najbardziej skuteczny.

Jednak, jeśli pomimo stosowania wielu tradycyjnych metod łupież nadal się pojawia powinieneś jak najszybciej skontaktować się z lekarzem rodzinnym lub dermatologiem. Z podobnej rady powinieneś skorzystać również w przypadku, gdy pomimo chwilowego zniknięcia łupież powraca po pewnym czasie na nowo. Być może okaże się, że w Twoim przypadku źródła tego schorzenia są bardziej skomplikowane i niezbędne będzie podjęcie bardziej radykalnych kroków. Przykładowo trzeba będzie skorzystać z leczenia farmakologicznego.