Kierowca ciężarówki – wady i zalety pracy

Praca jako kierowca ciężarówki jest dla wielu osób marzeniem. Przemawia za tym wiele korzyści płynących z wykonywania takiego zawodu, jak i rozwój branży transportowej w Polsce. Znalezienie stabilnego zatrudnienia na takim właśnie stanowisku nie powinno więc sprawiać większych trudności. Jednak, aby zostać zawodowym kierowcą trzeba wyróżniać się pewnymi cechami charakteru, jak również kwalifikacjami oraz umiejętnościami. Warto więc przeanalizować z jakimi wadami i zaletami wiąże się wykonywanie obowiązków kierowcy ciężarówki!

Jakie są wady pracy jako kierowca ciężarówki?

Jest wiele słabych stron, które związane są z wykonywaniem zawodu kierowcy ciężarówki. Oto przykłady niektórych z nich oraz konsekwencje, jakie mogą wiązać się z takim stanem rzeczy:

  • Samotność – kierowcy ciężarówki są zmuszeni pokonywać trasy liczące sobie nawet setki kilometrów. Podróżują przy tym nie tylko po terenie naszego kraju, ale również poza jego granicami. Bez dwóch zdań można więc stwierdzić, że są oni skazani na samotność, bowiem zwykle przebywają w trasie bez wsparcia w postaci jakiegoś towarzysza. Wnętrze ciężarówki, którą podróżują kierowcy staje się dla nich praktycznie drugim domem.
  • Rozstanie z rodziną – praca jako kierowca ciężarówki to nie praca na etat, w określonych godzinach, od poniedziałku do piątku. W tym przypadku godziny pracy są niestandardowe. Jeździ się zarówno w dzień, jak i nocą. Wykonywanie takiego zawodu związane jest zwykle z długoterminowymi wyjazdami, które trwają nawet kilka tygodni. Bezpośrednio przekłada się to na konieczność rozłąki ze swoją rodziną. Podczas takich wyjazdów jedynymi sposobami komunikacji jest rozmowa telefoniczna oraz przez Internet.
  • Znajomość międzynarodowego prawa drogowego – zasady poruszania się po drogach regulują w naszym kraju przepisy zawarte w Kodeksie Drogowym. Obowiązkiem każdego kierowcy jest znajomość tych zasad oraz ich przestrzeganie. W innym wypadku przewidywane jest nakładanie różnego rodzaju kar. Jednak, przekraczając granice innych państw należy liczyć się z odmienną regulacją normatywną w tej kwestii. Warto więc przed wyruszeniem w drogę poznać te zasady. W związku z tym konieczne jest również spełnianie wielu formalności i uzupełnianie dużej liczby formularzy oraz dokumentów.
  • Wysiłek fizyczny i psychiczny – od kierującego samochodem ciężarowym wymaga się ciągłego skupienia, koncentracji i uważności. Wszystko po to, aby dbać o bezpieczeństwo swoje, jak i innych uczestników ruchu drogowego. Ważna jest również wytrzymałość fizyczna, bowiem ciągłe siedzenie w jednej pozycji może powodować różnego rodzaju bóle i zwyrodnienia. Ponadto cały czas należy mieć dostateczną ilość energii, która wspomoże pracę mięśni.

Kierowca ciężarówki – jakie zalety ma praca na takim stanowisku?

Jednak wymienione powyżej cienie takiej pracy wyrównywane są przez zalety wynikające z pracy na takim właśnie stanowisku. Poznaj je i przekonaj się dlaczego warto być zawodowym kierowcą ciężarówki:

  • Wysokie zarobki – naprawdę wysokie wynagrodzenie za pracę to wyjątkowa zaleta przemawiająca za tym, aby podjąć pracę na takim właśnie stanowisku. Na całą sumę takiego wynagrodzenia składa się podstawa jak również wiele dodatków i ryczałtów. W Polsce średnie zarobki zawodowego kierowcy ciężarówki to około 3 000-6 000 złotych.
  • Podróżowanie – w przypadku kierowania samochodem ciężarowym można mieć okazję do zobaczenia wielu nowych miejsc. Oczywiście nie są to podróże, w jakie udajemy się podczas wakacji, ale zawsze jest to możliwość poznania nowego kawałka świata. Warto również pamiętać, że kierowcy podczas wyjazdu w trasę muszą mieć przerwy. Jest to więc okazja na przynajmniej chwilowe zwiedzanie, zapoznanie się z lokalną kulturą, czy też spróbować smakołyków i charakterystycznych dań.
  • Każdy dzień jest inny – tego rodzaju praca na pewno nie może być określona jako monotonna i nudna. W tym przypadku tak naprawdę każdy dzień przynosi nowe wyzwania, a przemieszczając się dąży się do przodu, w stronę kolejnych doświadczeń. Jest to więc idealne rozwiązanie dla osób, które nie lubią rutyny.
  • Przerwy pomiędzy trasami – nieregularny czas pracy dla niektórych może być wadą, a dla niektórych jest dużą zaletą. Jeśli ktoś nie chce spędzać w korporacji określonej ilości godzin każdego dnia, może zostać kierowcą ciężarówki. Wiąże się to z dłuższymi wyjazdami w trasy, kiedy to przez wiele godzin na dobę należy pracować. Jednak wynagrodzeniem za to jest późniejsze kilkanaście dni wolnego, kiedy to można odpocząć, zregenerować się i przygotować do kolejnego wyjazdu.

Podsumowanie

Praca na stanowisku kierowcy ciężarówki nie jest zajęciem dla każdego. Aby móc spełniać się w takiej roli, należy posiadać kilka cech osobowościowych, które umożliwiają wykonywanie tego zawodu i czerpanie z niego radości. Jeśli więc zastanawiasz się czy warto zostać zawodowym kierowcą ciężarówki, musisz zwrócić uwagę na wszystkie „za” i „przeciw”. Przeanalizuj wymienione powyżej wady oraz zalety takiej pracy, a Twoja decyzja będzie rozsądna i przemyślana.

Materiał powstał przy współpracy z truck-expert.pl