Kac może dotknąć każdego z nas. Szczególnie, jeśli lubimy od czasu do czasu brać udział w imprezach suto zakrapianych alkoholem. Bardzo często wypicie kilku kieliszków za dużo sprawia, że kolejnego dnia nie czujemy się najlepiej. Jeśli dołączy się do tego wypalenie zbyt wielu papierosów, niewyspanie oraz przejedzenie można mieć pewność, że następny poranek może okazać się bardzo ciężki. Szereg tych czynników przyczynia się bowiem do odczuwania dolegliwości, które skutecznie utrudniają normalne funkcjonowanie. Jednak dzień nadchodzący po hucznej imprezie nie musi być wycięty z Twojego życia! Wystarczy, że poznasz sposoby, dzięki którym skutecznie pozbędziesz się kaca.
Objawy kaca
Symptomy kaca to ogół przykrych dolegliwości, które odczuwalne są w wyniku wypicia zbyt dużej ilości alkoholu. Najczęściej występujące objawy kaca są następujące:
• złe samopoczucie
• pogorszenie nastroju
• uczucie rozbicia
• częstsze oddawanie moczu
• osłabienie
• zawroty i bóle głowy
• pragnienie
• suchość w gardle
• wymioty
• nudności
• biegunka
• światłowstręt
• wrażliwość na hałas
• bezsenność
• problemy z koncentracją i skupieniem się
• zaburzenia równowagi
• drgawki
• drętwienie nóg i rąk
• drżenie rąk
• potliwość
• dreszcze i uczucie zimna lub gorąca
• rozdrażnienie i nerwowość
• nieregularne bicie serca
• wstręt do alkoholu
• brak apetytu lub nadmierny apetyt
• spowolnienie reagowania na bodźce
Sposoby na kaca
Jest wiele sposobów na kaca. W dużej mierze kojarzą się one z działaniami, które wdraża się dopiero po hucznej imprezie. Jednak dobrze jest pamiętać, że w przypadku kaca niezwykle ważne jest również podjęcie działań prewencyjnych. O to, aby po imprezie kac się nie pojawił warto zadbać jeszcze przed rozpoczęciem picia. Jak więc temu zapobiec? Przed wyjściem z domu dobrze jest się wyspać oraz odpocząć.
Trzeba też spożyć obfity posiłek – bowiem proces trawienia pokarmu spowolni wchłanianie się alkoholu do krwi. A picie alkoholu na pusty żołądek to prosta droga do cierpień na następny dzień. Dobrym pomysłem jest także nawodnienie organizmu. Dla wielu osób korzystne okazuje się wypicie szklanki mleka, które stanowi swego rodzaju osłonę na żołądku. Przed imprezą warto również uzupełnić niedobory witaminy C w organizmie. Będąc tak przygotowanym można udać się na imprezę!
Działaj prewencyjnie
W trakcie zabawy często się o tym zapomina, jednak również podczas imprezy można zadbać o swoje dobre samopoczucie następnego dnia. I jednocześnie dobrze się przy tym bawić.
- Po pierwsze – warto pić z głową, czyli ze zwróceniem uwagi na własne możliwości w tej kwestii. Dobrze jest przy tym wiedzieć, że największego kaca powoduje spożycie dużej ilości koniaku, czerwonego wina, rumu oraz whisky.
- Druga rada jest następująca – nie zaleca się mieszać wielu gatunków alkoholi i na przykład popijać piwa wódką. Nie tylko potęguje to odczucie przykrych skutków opicia się, ale również może doprowadzić do zatrucia organizmu. W wyniku czego można nawet wylądować w szpitalu.
- Dobrym pomysłem nie jest również wypijanie jednego drinka za drugim. Dobrze jest również robić parę kilkunastominutowych przerw w piciu, w trakcie których organizm będzie mógł się zregenerować.
- Pomiędzy kolejnymi kieliszkami dobrze jest także wypijać jak najwięcej wody mineralnej. Średnio na jeden kieliszek wódki powinno przypadać około pół szklanki wody. Skutecznie dodali to wizję nadchodzącego kaca.
- Zdecydowanie podczas imprezy lepiej jest zrezygnować z wypijania napojów niegazowanych i palenia papierosów – te składniki jedynie potęgują objawy kaca.
Domowe sposoby na kaca
Jest wiele tradycyjnych sposobów, które pozwalają poradzić sobie z kacem. Wypróbuj je i sprawdź, które z nich okażą się skuteczne w Twoim przypadku:
Pij dużo wody
Po wypiciu zbyt dużej ilości alkoholu pragnienie jest wyjątkowo odczuwalne. Warto więc obficie nawadniać organizm. W tej roli najlepiej sprawdzi się woda mineralna. Można dodać do niej na przykład sok z cytryny lub łyżeczkę sody oczyszczonej.
Aspiryna na kaca
Tabletki na kaca są różne, jednak w pierwszej kolejności zaleca się zażyć aspirynę. Możesz skorzystać również z pomocy innych środków farmaceutycznych, które zniwelują męczący ból głowy. Warto to zrobić zaraz po powrocie do domu.
Zażyj witaminę C
Alkohol wypłukuje z organizmu cały szereg witamin i składników odżywczych, jednak przede wszystkim możesz przez niego pozbyć się witaminy C. Warto więc zaaplikować sobie ją w postaci tabletek lub spożywając produkty, które stanowią jej naturalne źródło.
Uzupełnij brakujące elektrolity
Wypij napój izotoniczny lub skorzystaj z preparatów, które zawierają cały zestaw elektrolitów. Wystarczy, że udasz się do apteki – tam znaleźć można wiele środków pozwalających walczyć z kacem.
Zrób sobie zimny okład
Jeśli zaaplikowane lekarstwa jeszcze nie będą działać, albo po prostu zamarzysz o swego rodzaju ochłodzeniu możesz nałożyć na czoło zimny okład. Powinien on przynieść ulgę w bólu głowy – podobnie jak delikatny masaż skroni.
Zregeneruj siły
Nie ma się co oszukiwać – po imprezie na pewno będziesz zmęczony. Najlepszym rozwiązaniem jest więc zagwarantowanie sobie odpoczynku i położenie się do łóżka. Sen to najlepsze na co można w takiej sytuacji postawić. Po odespaniu całonocnej imprezy poczujesz się jak nowo narodzony.
Przewietrz mieszkanie
O wiele lepiej odpoczywa się, gdy posiada się dostęp do świeżego powietrza. Otwórz więc okno w pokoju, a zdecydowanie szybciej uda ci się zasnąć.
Zjedz coś
Wzmocnić organizm można również dzięki spożyciu treściwego posiłku, który sprawi, że siły powrócą.
Zimny prysznic
jeśli po odpoczynku nadal będziesz miał problemy z odzyskaniem pełni świadomości możesz zafundować sobie zimny prysznic, który na pewno przyniesie Ci orzeźwienie.
Aktywność fizyczna
Mimo, że po całonocnej imprezie na pewno będziesz wyczerpany to po regenerującej drzemce warto jest postawić na jakąś formę aktywności fizycznej. Najlepiej, jeśli będzie ona wykonywana na świeżym powietrzu. Może być to chociażby spacer, bieganie lub jazda na rowerze.
Piwo na kaca
tak naprawdę metoda klin klinem nie zawsze jest zalecana, jednak jeśli w Twoim przypadku działa to nie ma powodu, dla którego miałbyś z niej rezygnować.
Co pić na kaca?
Wśród sposobów walki z kacem dużą rolę odgrywają posiłki oraz napoje, jakie spożywa się na drugi dzień po imprezie. Również one mogą pomóc w pozbyciu się tych nieprzyjemnych dolegliwości. Przede wszystkim trzeba pamiętać, że w wyniku kaca zwiększa się pragnienie – warto więc mieć pod ręką butelkę wody mineralnej. Sprawdzi się także ziołowa herbata, na przykład rumiankowa. Zniwelują one suchość w gardle, jak również nawodnią organizm. Alkohol w pewien sposób wypłukuje witaminy i składniki odżywcze, jakie znajdują się w organizmie.
Trzeba więc podjąć kroki, które pozwolą uzupełnić niedobór elektrolitów. Można to zrobić chociażby sięgając po napój izotoniczny, który zawiera wiele niezbędnych elementów. W roli naturalnej dawki witamin idealnie sprawdzą się soki warzywne – pomidorowy, z kiszonej kapusty lub ogórków oraz soki owocowe – grejpfrutowe lub pomarańczowe. Można spróbować również wypić mleko z dodatkiem miodu. Na nadwyrężony po nocnej zabawie żołądek pomóc może nabiał – kefir, jogurt naturalny lub pitny.
Co zjeść na kaca?
Jeśli chodzi o to, co zaleca się spożyć – kwestia tu zależy od tego w jakim stanie będziemy po imprezie. Bowiem w wyniku kaca można zarówno odczuwać brak apetytu, jak i wzmożone łaknienie. Bez względu na wszystko warto jest cokolwiek zjeść, aby wzmocnić się i powrócić do normalnego funkcjonowania. Pierwszy posiłek jaki zjada się po całonocnej imprezie to najprawdopodobniej śniadanie. Powinno być one pełnowartościowe, sycące i odżywcze. W tej roli sprawdzi się chociażby jajecznica lub miska płatków owsianych. Rano można sięgnąć także po owoce – cytrusy, banany, winogrona lub jabłka.
Nieco później zaleca się spożyć bardziej treściwy posiłek. Może to być gorący rosół lub inna zupa na przykład kapuśniak, żurek lub zupa ogórkowa. Taki posiłek rozgrzeje, wzmocni i doda sił. Dobrym pomysłem jest także zjedzenie kawałka mięsa. Między czasie można uzupełnić także niedobór cukru we krwi, chociażby sięgając po batonika czy kilka kostek gorzkiej czekolady. Oczywiście, jeśli w wyniku kaca przez długi czas będą dokuczały wymioty i nudności lepiej jest sięgać po lekkostrawne posiłki, które dodatkowo nie obciążą żołądka.
Czego unikać?
Jest również wiele napojów i posiłków, których spożycie jedynie potęguje odczuwanie negatywnych skutków upojenia alkoholu. Oto, czego lepiej unikać na kacu:
• kawa
• mocna herbata
• zbyt tłuste posiłki
• inny alkohol
• pizza i inne fast-foody
• słone przekąski
• napoje energetyczne
Skorzystaj z naszych porad
Ciężko jest stwierdzić, jaka ilość alkoholu uznawana jest za bezpieczną, czyli niepowodującą przykrych skutków w postaci objawów związanych z kacem. Na pewno będzie ona inna w przypadku kobiet, a jeszcze inna u mężczyzn. Panuje stwierdzenie, że kobiecy organizm szybciej reaguje na obecność alkoholu we krwi. Jednak tak naprawdę każdy powinien stwierdzić czy ma „mocną głowę” poprzez obserwacje funkcjonowania swojego organizmu po wypiciu wina, wódki lub piwa. W dużej mierze dopiero w praktyce można stwierdzi ile jest się w stanie wypić.
Jednocześnie warto pamiętać, że metabolizm alkoholu jest inny u każdej osoby. I tak jak u niektórych upojenie alkoholowe pojawia się wcześniej, tak samo u innych nieco szybciej można pokonać kaca. Aby tego dokonać trzeba skorzystać ze sprawdzonych sposobów na walkę z kacem i wybrać metodę, która w naszym przypadku będzie tą najlepszą. Na pierwszy rzut oka najskuteczniejszą metodą na kaca wydaje się być zrezygnowanie z picia alkoholu, jednak chyba najtrudniej jest się do niej dostosować.