Jak się skupić na nauce?

Każdy z nas musi przejść w swoim życiu przez szkolne lata. Ten okres kojarzy się z koniecznością pogłębiania swojej wiedzy, godzinami spędzonymi nad książkami i wieloma informacjami, z którymi należy się zapoznać. Jednak bardzo często zdarza się, że nauka po prostu nam nie idzie – nie możemy skupić się na czytaniu podręcznika, czy przygotowywaniu notatek. Problem ten może dotyczyć osób, które dopiero niedawno poszły pierwszy raz do szkoły, maturzystów przygotowujących się do egzaminu dojrzałości, czy też studentów w trakcie sesji. Warto więc zadbać o to, aby czas przeznaczony na naukę był jak najbardziej efektywny. Pomóc w tym może zapoznanie się z kilkoma sprawdzonymi sposobami, które ułatwią skupienie się na nauce. Poznaj je!

Organizacja to podstawa!

Najważniejsza jest organizacja. Powie Ci to każda osoba, która zarządza dużą grupą osób. Ty też możesz poczuć się jak swój własny szef. Dzięki temu wczujesz się w rolę i poczujesz odpowiedzialność, jaka spoczywa na Twoich ramionach. Bowiem w trakcie nauki, dobrze jest planować kolejne kroki, zwłaszcza, jeśli ma się do opanowania wiele rozdziałów książki czy kilkanaście stron notatek w zeszycie. Wystarczy podzielić cały materiał na mniejsze części i systematycznie uczyć się każdej z nich.

Nie łap kilku srok za ogon!

Studenci w trakcie sesji mają zwykle do zaliczenia kilkanaście przedmiotów. Nie raz zdarza się, że jednego dnia muszą zdawać kilka kolokwiów czy egzaminów. Jak wtedy mogą sobie poradzić i efektywnie się skoncentrować? Najgorsze, co mogą zrobić to uczenie się kilku rzeczy na raz. Wtedy są niemal od razu skazani na porażkę. Powinny najpierw przeglądnąć materiał z jednego przedmiotu, potem z drugiego i tak dalej. Wtedy informacje nie pomieszają się w ich głowach, tylko na stałe utkwią w pamięci, skojarzone z daną tematyką i dziedziną nauki.

Unikaj pokus!

Nic tak nie zaburza koncentracji na nauce jak tak zwane rozpraszacze. Są to na przykład: telefony, telewizor, komputer, czy też portale społecznościowe i skrzynki mejlowe. Mając do nich dostęp w czasie nauki, na własne życzenie skazujemy się na porażkę. Bowiem za każdym razem kończy się na tym, że oglądamy jeszcze jeden odcinek serialu, sprawdzamy jeszcze jedną informację, wykonujemy ostatni telefon i wysyłamy ostatnią wiadomość. W rzeczywistości tracimy tylko cenny czas, który ucieka nam między palcami.

Motywuj się do dalszej pracy!

Nasza koncentracja na nauce i efekty, jakie się osiąga bezpośrednio wpływa na nasze samopoczucie. Sukcesy nas motywują, a porażki wręcz przeciwnie. Dlatego też warto cały czas doceniać samego siebie i czynione przez siebie postępy. Takie małe nagrody są dobrym sposobem na wspomożenie koncentracji.

Określ czas i miejsce nauki!

Dobrym rozwiązaniem jest przygotowanie sobie miejsca, które jest przeznaczone tylko i wyłącznie do nauki. Najlepiej, żeby było to biurko lub stolik, a nie na przykład łóżko, które w naturalny sposób kojarzy się nam ze snem. Organizm szybko zaprogramuje się i skojarzy dane miejsce z jego przeznaczeniem, czyli przyswajaniem wiedzy. Dobrze jest także określić konkretny czas nauki – na przykład zaraz po obiedzie, w danych godzinach, czy też po powrocie z dodatkowych zajęć.

Twoja dieta również ma znaczenie!

Stopień naszej koncentracji zależy także od tego, jakie posiłki zjadamy na co dzień. Dieta każdego ucznia powinna obfitować w pełnowartościowe i zdrowe produkty. Tym bardziej, że w przypadku, gdy jesteśmy głodni i spragnieni cały czas myślimy tylko o tym i nie potrafimy skupić się na niczym innym. Co więc powinno wchodzić w skład diety osoby, która nie chce mieć problemów z koncentracją? Podstawą są oczywiście owoce i warzywa, które są naturalnym źródłem witamin oraz składników mineralnych. Dobrze jest sięgać także po produkty, które lubi nasz mózg – orzechy różnego rodzaju lub gorzką czekoladę. Warto także pamiętać o ciągłym nawadnianiu organizmu, najlepiej wodą lub zieloną herbatą. Lepiej jest unikać kawy oraz napojów energetycznych, które nie wpływają korzystnie na stan naszego zdrowia.

Odpoczynek też jest ważny!

Podczas nauki nasz organizm traci wiele energii. Już po pewnym czasie stajemy się senni, zmęczeni, a co za tym idzie – nasza koncentracja widocznie się obniża. Aby temu zaradzić należy pamiętać o regularnym robieniu przerw podczas przyswajania wiedzy. Może to być krótki spacer, mała drzemka, czy też zwykły spacer po pokoju i wykonanie kilku szybkich ćwiczeń. Każdego dnia należy także pamiętać o uprawianiu sportu i odpowiedniej ilości snu, wtedy będziemy mieć lepszą kondycję, staniemy się wypoczęci, dzięki czemu następnego dnia będziemy mieli więcej chęci do uczenia się.

Podsumowanie

Coraz częściej można spotkać się z określeniem, że koncentracja to sztuka. I zdaje się, że jest w tym dużo prawdy, bowiem umiejętność efektywnego skupienia się na wykonywanej w danym momencie czynności jest bardzo ważna. Najbardziej przydaje się ona podczas nauki, gdy należy w krótkim czasie zapoznać się z obszerną partią materiału. Warto więc ćwiczyć w sobie tę umiejętność i udoskonalać ją poprzez stosowanie zaprezentowanych powyżej sposobów działania.