Jak przygotować budynek do rozbiórki?

Rozbiórka budynku to proces niezwykle złożony. Składa się na niego wiele prac polegających między innymi na zabezpieczeniu terenu, zrównaniu obiektu z ziemią, jak również posprzątaniu pozostałości po nim. Jednak przed podjęciem jakichkolwiek prac należy zadbać o spełnienie wszystkich wymagań, procedur i wytycznych, jakie nakładają na nas obowiązujące przepisy prawa. Sprawdź więc jak przygotować budynek do rozbiórki, aby wszystkie prace przeszły sprawnie i szybko!

Jak przygotować się pod względem prawnym?

Punktem wyjścia przy przygotowaniach do rozbiórki budynku jest uzyskanie odpowiedniego zezwolenia, które wymagane jest w pewnych przypadkach. Spełnienie tego wymogu prawnego wynika z przepisów prawa budowlanego i wiąże się z koniecznością udania się do Starostwa Powiatowego oraz złożenia tam wniosku wraz z odpowiednimi załącznikami. Po uzyskaniu zgody, możliwe jest rozpoczęcie właściwych prac rozbiórkowych.

Jak przygotować się do przeprowadzanych prac rozbiórkowych?

Przygotowując się do rozbiórki mniejszego, czy też większego budynku należy uświadomić sobie jedno – samodzielnie dokonanie takich prac jest wręcz niemożliwe. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy chcemy rozebrać garaż, czy ogrodową altanę. Wtedy specjalistyczny sprzęt nie jest nam do niczego potrzebny. Wszystko zmienia się w momencie, gdy wyburzanie dotyczy budowli o nieco bardziej pokaźnych rozmiarach. Gdy budynek jest wykonany z wytrzymałego i solidnego materiału, a jego ściany są grube prace mogą potrwać długi czas. Dobrze jest więc skorzystać z pomocy fachowców. Działania profesjonalistów w tym zakresie pozwolą szybciej uporać się z wszystkimi pracami, jak również zapewnią większe bezpieczeństwo na placu budowy.

Wyburzanie mechaniczne, czy ręczne – jakie wybrać?

Przygotowując się do wyburzenia budynku należy również wziąć pod uwagę, jaki sposób rozbiórki się wybierze. Z jednej strony możliwe jest wyburzanie maszynowe, natomiast z drugiej strony można zdecydować się na rozbiórkę ręczną. Zarówno jedno, jak i drugie rozwiązanie ma swoje wady oraz zalety. Warto wziąć je pod uwagę. Wyburzanie maszynowe, jak sama nazwa wskazuje odbywa się przy wykorzystaniu profesjonalnych maszyn budowlanych – koparek, spychaczy, czy dźwigów. Taka metoda jest jednak dosyć kosztowna, zamienia budowlę w wielką kupę gruzu, nadaje więc się do rozbiórki nieruchomości, które wybudowane zostały z wyjątkowo wytrzymałego surowca. Natomiast warto zauważyć, że wyburzanie ręczne czasem może się nawet opłacać i przynosić dodatkowy zysk. Taka forma rozbiórki jest bardziej delikatna, dzięki temu niektóre elementy budowli można zachować, sprzedać i ponownie wykorzystać. Warto więc już na początku rozważyć, co będzie dla nas korzystniejsze.

Na jakie prace rozbiórkowe należy się przygotować?

Wyburzanie budynku to proces złożony, który składa się z następujących po sobie konkretnych działań. Ostateczny zakres wykonywanych w tej sytuacji prac zależy od wymagań inwestora, jak również rodzaju budynku, który ma być usunięty. Jednak do najczęściej realizowanych prac należą: demontaż instalacji elektrycznej oraz hydraulicznej, wyburzenia dachu, ścian działowych oraz nośnych, czy posadzek, dokonuje się także demontażu drzwi i okien, rozbiórki parkietu, tapet, czy wykładzin. Niejednokrotnie konieczne jest także skuwanie tynków. Wiele jest więc do zrobienia. Przygotowując się do rozbiórki trzeba wziąć pod uwagę wszystkie prace, znacznie ułatwi to określenie czasu, jaki zajmie jej dokonanie.

Z jakimi kosztami należy się liczyć?

Przygotowania do rozbiórki muszą uwzględniać również zaplanowanie budżetu, jaki możemy przeznaczyć na ten cel. W dużej mierze ostateczne koszty uwarunkowane są wielkością budowli, jaką wyburzamy. Im jest ona większa, tym więcej pieniędzy będzie trzeba zainwestować. Nie bez znaczenia dla kosztów jest ponadto ilość i stopień skomplikowania prac wykonywanych przez firmę rozbiórkową. Oprócz samej robocizny, należy także zapłacić za załadowanie pozostałego po wyburzeniu gruzu oraz za jego wywiezienie. A wiadomo, im dłuższa trasa do wysypiska, tym opłata będzie wyższa. Trzeba też zwrócić uwagę na koszty związane z dopełnieniem niezbędnych formalności prawnych. Konieczne jest bowiem uiszczenie opłaty skarbowej. Średnie koszty wszystkich działań w tej kwestii mogą więc wynieś nawet kilka tysięcy, wszystko zależy jednak od konkretnego przypadku.

Podsumowanie

Samo usunięcie budynku z powierzchni ziemi trwa dosłownie parę chwil. Zwykle wystarczy kilka mocniejszych uderzeń, aby nawet wielki budynek zamienił się w kupę gruzu. Jednak prace rozbiórkowe to nie tylko samo wyburzanie. Przede wszystkim należy pamiętać, że każde z działań podejmowanych w tym kierunku musi odbywać się zgodnie z prawem. Punktem wyjścia jest więc zadbanie o dopełnienie wszelkich formalności. Ponadto, po zakończonych pracach niezbędne jest uprzątnięcie najbliższej okolicy, aby pozostałości po rozbiórce nie zagrażały bezpieczeństwu innych osób. Jeśli więc zamierza się działać w tym zakresie, niezbędne jest rozpoczęcie od przygotowania solidnego harmonogramu i planu prac.