Jak biegać?

Bieganie to prosty, tani sposób na wprowadzenie trochę ruchu w życie. Biegać mogą niemalże wszyscy, dodatkowo nie ma wyznaczonej godziny na bieganie. To od nas zależy jaką porę wybierzemy. Jest to niepodważalny atut w dzisiejszym świecie, szczególnie, gdy ktoś nie ma stałych godzin pracy. Biegać można też wszędzie: po parku, po ulicy, a nawet po podwórku. Ćwiczenie to wpływa korzystnie na nasz organizm: wzmacnia go, pozwala schudnąć i wymodelować ciało. Ale czy bieganie na pewno jest takie proste?

Idee biegowe

Biegać każdy może. To czynność podobna do chodzenia. Czy można więc to robić źle? Niektórzy twierdzą, że nie. Istnieje teoria mówiąca, że sposób biegania zapisany jest w genach. Inni twierdzą natomiast, że jest to zależne od naszego ciała, możliwości i to nasz indywidualność wyznacza, jaki sposób biegania jest najlepszy dla naszego organizmu. Jednak są też osoby wierzące w idealny sposób biegu. Zakładają, że przybranie pewnej określonej pozycji w czasie treningu wzmacnia jego efektywność, a także minimalizuje ryzyko kontuzji.

Jak wygląda idealna postawa podczas biegania?

Trzeba skupić się na niektórych elementach swojego ciała i zdać sobie sprawę czym tak naprawdę jest bieg. W pierwszej fazie biegu odbijamy się od podłoża, w trakcie lotu pokonujemy pewną odległość i w ostatniej fazie opadamy. Czynność ta jest wielokrotnie powtarzana. Musimy zwrócić uwagę na ułożenie poszczególnych partii ciała.
• Głowa- powinna być podniesiona, lecz nie zadarta, w naturalnej pozycji, oczy zwrócone przed siebie, bez zbędnego używania mięśni mimicznych.
• Barki i ramiona- nie powinny być napięte, rozluźnione lecz również pracujące, łokcie ugięte w kąt 90 stopni, dłonie luźno, pięści nie zaciśnięte, ramionami nie ruszamy w przód i tył
• Nogi – podczas opadania kolano powinno być ugięte co stanowić będzie naturalną amortyzacje, nie wyciągaj nogi daleko przed siebie, stawiaj całe pięty, nie podnoś palców ku górze i nie opieraj całego ciężaru ciała na stopie, łydka powinna być ustawiona prostopadle do podłoża

Idealna pora na bieganie

Możesz biegać o każdej porze dnia i nocy, nie wpłynie to na jakość treningu. Polecaną porą na uprawianie joggingu jest jednak ranek. Rankiem nasz metabolizm jest lepszy, a my nie strudzeni ferworem codziennych obowiązków mamy więcej siły i energii. Bieganie wyzwala też endorfiny i może poprawić nasz humor. Sprawi, że rozpoczynający dzień będzie piękniejszy. Niektóre osoby preferują jednak wieczorne bieganie. Pomaga im to z kolei rozładować nagromadzone w ciągu dnia napięcie.

Bieganie, a jedzenie

Starajmy się nie biegać na czczo, gdyż ma to negatywny wpływ na nasze mięśnie. Jednak po węglowodanowym posiłku np.: owsiance powinniśmy odczekać ok. dwóch godzin. W innym wypadku mogą pojawiać się kolki. Jeżeli nie chcemy długo czekać zjedzmy na przykład banana lu kostkę gorzkiej czekolady. Zabezpieczy to organizm przed spadkiem cukru.

Po treningu możemy bez wyrzutów sumienia dostarczyć organizmowi dużą dawkę kalorii. (700-800). Możemy zjeść pełnowartościowy posiłek np.: obiad. Jeżeli biegamy wieczorem nie przesadzajmy z ilością jedzenia. Zjedzmy zdrową kolację np.: rybę. Od razu po bieganiu warto wypić koktajl mleczno-owocowy.

Podsumowanie

Bieganie to prosty sport, który sprawi, że nasze ciało będzie jędrne i promienne. Uprawiając regularne treningi możemy liczyć też na poprawę samopoczucia. Ważne jest jednak by ćwiczenia wykonywane były rozsądnie i dopełniane były odpowiednimi posiłkami. Jeżeli tego zabraknie ćwiczenie może przysporzyć nam problemy zdrowotne.