Gięcie blachy – metody i zastosowanie

Blacha jest materiałem powszechnie wykorzystywanym we współczesnym przemyśle. Swoje zastosowanie odnajduje w wielu jego dziedzinach, jednak nie występuje tam w swojej pierwotnej formie. W związku z czym zauważalne jest poddawanie wyrobów blaszanych różnym formom obróbki. Jedną z nich jest gięcie blachy, które pozwala na nadawanie jej dowolnych kształtów. Sprawdź jakie są najpopularniejsze metody gięcia blachy oraz w jakich sektorach przemysłu ma zastosowanie właśnie taka metoda obróbki!

Jakie są metody gięcia blach?

Na proces gięcia blachy składa się wiele różnorodnych czynności. Są to na przykład: zwijanie, zaginanie, wyginanie, zawijanie, prostowanie, skręcanie, jak również profilowanie. Tego rodzaju aktywność może doprowadzić do powstania różnorodnych kształtów oraz formowania przeróżnych krzywizn. Jednak warto wiedzieć, że taka plastyczna obróbka blachy może przejawiać się w postaci różnych metod. Do najpopularniejszych należą: gięcie za pomocą tłoczników, zwijanie na prasach krawędziowych, formowanie przy użyciu walców, kształtowanie taśm krążkami, owijanie blachy na szablonach oraz wzornikach. Jedną z zaawansowanych technologii w zakresie gięcia blachy jest tak zwane gięcie technologią CNC, czyli Computerized Numerical Control. Istotą tego rodzaju gięcia blachy jest wykorzystanie specjalistycznego urządzenia sterowanego komputerowo, które jest wyposażone w profesjonalny program. Jednak bez względu na wybór którejś z wymienionych powyżej metod, należy liczyć się, że proces gięcia blachy składa się z kilku następujących po sobie etapów. Jeden wynika z drugiego, dzięki czemu w efekcie powstaje wysokiej jakości produkt. Pierwszą fazą jest gięcie sprężyste, następnie plastyczne, a wszystko kończy się poprzez dotłaczanie. Warto wiedzieć również, że proces gięcia może przejawiać się w gięciu na gorąco lub na zimno.

Jakie są zalety gięcia blach metodą CNC?

Warto podkreślić, że jedną z najbardziej zawansowanych technologicznie i nowoczesnych metod kształtowania blachy jest wykorzystywanie specjalistycznych pras numerycznych CNC. W przypadku takiej formy gięcia blachy człowiek ma niewiele do powiedzenia, bowiem wszystkim steruje precyzyjny i wysoce wyspecjalizowany system komputerowy. Cały proces jest w ogromnym stopniu zautomatyzowany, a czynnik ludzki w tym względzie ma dopiero drugoplanowe znaczenie. Bez dwóch zdań można więc uznać, że ta metoda jest prawdziwą rewolucją w zakresie obróbki materiału jakim jest blacha. Jest ona coraz częściej stosowana, co związane jest z dużą ilością zalet, jakimi się charakteryzuje. Przede wszystkim sprawdza się ona przy wykonywaniu powtarzalnych czynności, ograniczenie udziału człowieka w procesie gięcia blachy sprawia natomiast, że zminimalizowane zostaje ryzyko popełnienia błędu i konieczności powtarzania procesu. Efekty, jakie daje technologia CNC, można bardzo szybko zauważyć, ponadto wytworzone elementy są niezwykle precyzyjne i zawsze odpowiadają na początkowe oczekiwania klienta. Zastosowanie właśnie takiego rozwiązania jest równoznaczne z zaprogramowanej poszczególnych etapów całej serii produkcyjnej.

Jakie zastosowanie ma gięcie blach?

Poszczególne metody gięcia blach mają bardzo szerokie zastosowanie. Oto przykłady najpopularniejszych sytuacji, w których można spotkać się z taką formą obróbki blachy:

  • szeroko rozumiana branża budowlana oraz produkcyjna
  • tworzenie karoserii samochodów i innych pojazdów
  • produkcja elementów konstrukcyjnych
  • pokrycia dachów – tworzenie blachodachówek lub blachy trapezowej
  • montowanie samodzielnych konstrukcji, takich jak wiaty, zadaszenia lub garaże
  • produkcja drzwi oraz okien
  • w budownictwie gięte blachy można spotkać w postaci parapetów, okapów, rynien lub rur
  • wchodzą w skład poszczególnych maszyn oraz urządzeń wykorzystywanych w fabrykach oraz przedsiębiorstwach
  • są materiałem tworzącym linie produkcyjne oraz ciągi technologiczne
  • sprawdza się w zakresie wytwarzania sprzętów codziennego użytku oraz wyposażenia domowego
  • swoje zastosowanie znajduje także w przemyśle stoczniowo-okrętowym
  • przydaje się w procesie produkcji samolotów
  • jest ważnym składnikiem obudów popularnego sprzętu AGD oraz RTV

Podsumowanie

Dokonując procesu gięcia blachy należy zdecydować się na jeden ze sposobów takiej obróbki. Żeby decyzja podjęta w tej kwestii okazała się prawidłowa niezbędne jest wzięcie pod uwagę kilku niezwykle istotnych cech. Pierwszą z nich jest rodzaj materiału, który ma zmienić swój kształt. Nie bez znaczenia jest także grubość blachy oraz jej faktura. Może być ona cienka, gruba, falista, żeberkowa, trapezowa, platerowana, jak również ocynkowana. Duże znaczenie ma także efekt, jaki chcemy osiągnąć w wyniku cięcia tego materiału. Trzeba także uwzględnić budżet, który może być przeznaczony na ten cel oraz szybkość dokonania tej obróbki. Samodzielne przeanalizowanie wszystkich tych aspektów może pomóc wybrać najbardziej adekwatną metodę gięcia blachy. Nic nie stoi na przeszkodzie temu, aby zaciągnąć w tej sprawie porady u specjalisty.