Ergonomia w kuchni

Gdy planujemy urządzanie i aranżację kuchni, z pewnością prędzej czy później spotkamy się z pojęciem ergonomii. Choć ma ona ogromne znaczenie także w przypadku innych pomieszczeń, w kuchni staje się kluczowym elementem planowania wystroju. Jest to wnętrze, które musi być przede wszystkim funkcjonalne i wygodne w codziennym użytkowaniu. Nie sprawdzą się tu żadne przedmioty, których jedyną funkcją jest zdobienie wnętrza. Jak zaplanować ergonomiczną kuchnię, aby jej użytkowanie było prawdziwą przyjemnością?

Zbyt wąskie blaty. Lodówka znajdująca się na drugim końcu kuchni od zlewozmywaka. Zbyt mało gniazdek kuchennych. To tylko niektóre z problemów, które mogą się pojawić w naszej kuchni, jeśli już na etapie planowania nie zadbamy o zastosowanie w praktyce zasad ergonomii. Niestety, bardzo często zdajemy sobie z tego sprawę za późno. Gdy cała zabudowa i wystrój są już gotowe, trudno jest je przebudować, aby spełnić zasady ergonomii. Myślmy więc perspektywicznie już na etapie tworzenia nowej kuchni.

Podział na kilka stref

W urządzaniu kuchni bardzo ważne jest zastosowanie podziału na kilka zróżnicowanych stref. Jest więc strefa przechowywania i zapasów z lodówką i szafkami, strefa zmywania ze zlewozmywakiem, strefa gotowania przy kuchence oraz strefa przygotowywania posiłków na blatach. Dobrym rozwiązaniem jest, aby kolejność stref odpowiadała kolejności czynności jakie wykonujemy w kuchni. A więc na przykład najpierw lodówka i szafki na żywność, potem zlewozmywak, następnie blaty i kuchenka, a na samym końcu półki na talerze i szuflady na sztućce. Tak urządzona kuchnia będzie wygodna, funkcjonalna, a jednocześnie nie będzie od nas wymagała chaotycznego ruchu.

Kształt kuchni

Szafki kuchenne i sprzęty ADG można ustawiać na różnych ścianach, tworząc kształt litery U, L, a czasem także G. Rodzaj ustawienia jest uzależniony od wielu czynników. Trzeba zwrócić uwagę na to, ile ścian mamy do dyspozycji – w przypadku kuchni otwartej na salon jest to jedna ściana mniej. Ustawienie trzeba również dopasować do okna, jeśli znajduje się w naszej kuchni. W ostatnim czasie bardzo popularne, szczególnie w dużych kuchniach, są wyspy kuchenne, które pełnią ciekawą role aranżacyjną, a jednocześnie porządkują przestrzeń. Wyspy służą zwykle jako dodatkowe blaty do przechowywania posiłków, a niżej z każdej ich strony znajdują się szafki i półki, które stanowią dodatkową powierzchnię przechowalniczą. Dowolne kształty i projekty oferuje opcja kuchni na wymiar.

Miejsce na stół

W przypadku zwykłych mieszkań w bloku zwykle nie mamy do dyspozycji aż tak dużej przestrzeni, by rozdzielić kuchnię z jadalnią. Wtedy też we wnętrzu kuchennym trzeba znaleźć miejsce na stół. Powinien on być dopasowany stylistyką oraz wielkością do możliwości wnętrza. Stół powinien mieć właściwą wysokość, mieć miejsce na postawienie wokół krzeseł. Jeśli decydujemy się na stół w kuchni, trzeba również zadbać o jego właściwe oświetlenie. Najlepszym rozwiązaniem będzie oświetlenie górne z wiszącą lampą. Musi być ona powieszona na takiej wysokości, by jednocześnie oświetlać cały blat, ale nie oślepiać osób siedzących przy stole. W pomieszczeniach, które są na tyle małe, że nie zmieści się w nich wolno stojący stół, dobrym rozwiązaniem może być zamontowanie blatu przy ścianie lub niewielkiego barku. Chodzi o stworzenie jakiegokolwiek miejsca, w którym będzie można usiąść i spokojnie zjeść posiłek.

Oświetlenie ma znaczenie

Oświetlenie w kuchni jest niezwykle istotne szczególnie w tych wnętrzach, które nie mają okien i są całkowicie pozbawione światła dziennego. Ważne jest oświetlenie górne, które będzie równomiernie oświetlać całe pomieszczenie. Zadbajmy też o oświetlenie punktowe, które będzie oświetlało najważniejsze strefy w kuchni, między innymi zlew czy blaty. Można takie lampki powiesić na przykład pod kuchennymi szafkami. W oświetleniu kuchennym bardzo dobrym rozwiązaniem w ostatnich latach są lampy i oprawy LED, które są energooszczędne, funkcjonalne, ekologiczne, a jednocześnie dają wiele możliwości aranżacyjnych. Lampy LED pozwalają na tworzenie ciekawych świetlnych dekoracji, a jednocześnie są na tyle mocne i dają intensywne światło, że świetnie sprawdzą się jako oświetlenie uzupełniające lub punktowe. Warto je rozważyć, gdyż rachunki za prąd obniżą się automatycznie po zamontowaniu ledów.

Ile osób korzysta z kuchni?

W planowaniu wystroju kuchni należy wziąć także pod uwagę fakt, ile osób będzie korzystało z danej kuchni i jednocześnie przygotowywało posiłki. To ważne szczególnie w przypadku małych pomieszczeń, które trudno jest urządzić w taki sposób, aby można się było w nich swobodnie poruszać. Poza wszelkimi zasadami ergonomii i funkcjonalności nie zapominajmy również, że kuchnia ma być wnętrzem przyjaznym i takim, w którym będziemy czuć się po prostu dobrze. Zadbajmy więc o to, by wnętrze pasowało do naszego charakteru, miało jedną, konkretną stylistykę, którą konsekwentnie zastosujemy na ścianach, w meblach i dodatkach. Im mniejsze wnętrze, tym więcej uwagi trzeba poświęcić, by wszystkie elementy wystroju ze sobą współgrały i pasowały do siebie. Dobrym rozwiązaniem może tu być zastosowanie zasady, że mniej znaczy więcej.