Ekspres do kawy przelewowy – poznaj jego największe zalety

Wśród akcesoriów i urządzeń kuchennych, bez których często nie wyobrażamy sobie codziennego życia, specjalne miejsce mają ekspresy do kawy. To idealne rozwiązanie, gdy lubimy świeżo zaparzoną kawę, a jednocześnie nie przebadamy za fusami na dnie filiżanki. Zanim zdecydujemy się na konkretny model ekspresu, warto dobrze poznać, co jest obecnie dobrego w ofercie producentów tego rodzaju sprzętu. Od lat ogromnym powodzeniem cieszą się ekspresy przelewowe – proste w obsłudze, funkcjonalne, a przy tym niedrogie w porównaniu do bardziej zaawansowanych urządzeń.

Ekspresy przelewowe dostępne są w wielu wersjach i modelach, ale ich funkcje są zwykle dosyć zbliżone. Są one wyposażone przede wszystkim w dosyć duże dzbanki, dzięki czemu można w nich jednorazowo przygotować większą ilość kawy. Jedno parzenie wystarczy dla całej rodziny – nie trzeba parzyć oddzielnie pojedynczych kaw. Tego rodzaju ekspresy są wyposażone we wbudowane filtry siatkowe, ale dodatkowo używa się również filtrów papierowych, które są jednorazowe i należy wymieniać je po każdym użyciu. Posiadają również zbiornik na wodę, który trzeba uzupełniać przed każdym przygotowaniem kawy. Ze zbiornika woda jest pobierana za pomocą specjalnych rurek, przechodzi przez system grzewczy, dzięki czemu ta, która trafia do filtra jest już podgrzana do odpowiedniej temperatury.

Dlaczego warto wybrać ekspres przelewowy?

Przede wszystkim dlatego, że jest niedrogi, dostępny w wielu wersjach, modelach, wzorach i kolorach. Nie ma więc problemu, by dopasować tego rodzaju sprzęt do wystroju kuchni czy innych akcesoriów. Korzystanie z ekspresu przelewowego ogranicza się do nalania wody, włożenia filtra, nasypania kawy i włączenia jednego przycisku. Bez problemu więc poradzimy sobie z tym nawet wtedy, gdy jeszcze w półśnie będziemy chcieli zaparzyć sobie kawę o poranku. W niektórych nieco bardziej zaawansowanych urządzeniach są również dodatkowe funkcje, jak sterowanie mocą kawy, a także kontrolki, które informują o gromadzącym się w zbiorniku na wodę kamieniu. Przy wybieraniu ekspresu do kawy typu przelewowego trzeba również zwrócić uwagę na liczbę otworów, z których sączy się woda. W wielu modelach jest tylko jeden otwór, co może powodować, że kawa będzie zaparzała się nierównomiernie. Im więcej małych otworków, tym łatwiej będzie wydobyć z mielonej kawy głębię jej smaku i aromatu.

Dużą zaletą ekspresu przelewowego jest łatwość przygotowania kawy, filtrowanie fusów, a także możliwość utrzymywania wysokiej temperatury napoju. Jeśli zostawimy dzbanek na podgrzewaczu, kawa przez długi czas będzie zachowywała najlepszą temperaturę do spożycia. Niestety, ekspresy przelewowe mają również swoje ujemne strony. Przede wszystkim – szybkość i bezproblemowe przygotowanie kawy pociąga za sobą nieco słabsze właściwości smakowe w porównaniu do ekspresów ciśnieniowych czy na kapsułki. Co więcej, miłośnicy kaw smakowych, mlecznych, cappuccino czy latte będą musieli obejść się smakiem. W ekspresie przelewowym możliwe jest przygotowanie wyłącznie czarnej kawy, wpływ możemy mieć ewentualnie na jej moc czy aromat w zależności od tego, jakiej kawy użyjemy. Dobrym pomysłem jest robienie kawy ze świeżo zmielonych ziaren – wtedy smak i aromat napoju będą zdecydowanie lepsze niż w przypadku kawy mielonej z torebki.

Stawiaj na jakość i dobre parametry

Wybierając ekspres ciśnieniowy do długotrwałego użytku, warto zwracać uwagę nie tylko na to, by pasował nam do wystroju kuchni, ale również by był funkcjonalny, komfortowy w użytkowaniu i trwały. Najlepszym rozwiązaniem są ekspresy pochodzące od renomowanych i sprawdzonych producentów, mających doświadczenie w produkcji sprzętu gastronomicznego. Jeśli będziemy wybierać najtańsze produkty, jest niemal pewne, że już po krótkim czasie przestaną być niezawodne i pojawią się problemy z ich użytkowaniem.

Właściwa pielęgnacja i konserwacja

Ekspresy do kawy wymagają regularnego czyszczenia, odkamieniania zbiornika na wodę, a także w razie potrzeby – czyszczenia filtrów. Dobrze jest reagować od razu, jak tylko zauważymy jakiekolwiek problemy z użytkowaniem urządzenia. Jeśli szukasz sprawdzonego serwisu ekspresów do kawy, dobrym rozwiązaniem będzie zajrzenie na https://iviterserwis.pl/serwis-ekspresow-do-kawy. To sprawdzona i solidna firma, która świetnie radzi sobie z naprawą, serwisem i konserwacją różnych typów i modeli ekspresów do kawy. Korzystanie z usług profesjonalistów daje gwarancję, że urządzenie szybko powróci do codziennego użytkowania i nie będziemy musieli długo czekać, aby znowu móc sobie zrobić pyszną kawę o poranku.