Dlaczego wymiana opon jest obowiązkiem?

Niejednokrotnie słyszymy komunikat o tym, że zima zaskoczyła kierowców. Wielu kierowców zwleka do ostatniej chwili z wymianą opon na zimowe, dlatego przed wulkanizacją natychmiast pojawia się kolejka składająca się ze sznura samochodów, żeby dopełnić obowiązku wymiany opon. Warto zadać sobie pytanie dlaczego jest to takie ważne i czy jest właściwie potrzebne?

Różnice między oponą letnią a zimową?

Nie da się nie zauważyć różnic w wyglądzie między oponą letnią a zimową, dotyczy to bieżnika. W oponach letnich klocki są gładkie i duże, co pozwala na zetknięcie się z asfaltem największą możliwą powierzchnią. Dzięki takiej budowie jest zapewniona stabilność jazdy. Bieżnik opony zimowej zawiera dużą liczbę nacięć i lamel, a kanały centralne są węższe, co daje możliwość odprowadzania błota pośniegowego na boki. Zadaniem opony zimowej jest zapewnienie stabilności jazdy po śniegu. Jak widać różnice są znaczne i mają zapewnić komfort i bezpieczeństwo jazy w różnych warunkach, jakie panują latem i zimą.

Kiedy wymieniać opony?

Niejeden kierowca, szczególnie poczatkujący zastanawia się kiedy jest najlepsza pora i czas na wymianę opon na zimowe. Eksperci radzą, że jeśli temperatura powietrza spada poniżej siedmiu stopni, znaczy, że dla opon już zaczyna się zima i należy niezwłocznie je wymienić. Istnieje kilka zasad, których należy przestrzegać podczas wymiany opon. Po pierwsze wszystkie cztery muszą być identycznego modelu, wtedy mamy pewność, że wszystkie parametry opony są identyczne. Lepsze opony zawsze należy zakładać na tylnej osi, dzięki czemu nie mamy zjawiska nadsterowalności i w przypadku napędu na cztery koła zawsze trzeba wymienić 4 identyczne opony tej samej marki.

Czym się kierować przy wyborze wulkanizacji i jak przechowywać opony?

Wybierając zakład wulkanizacyjny gdzie wymieniamy opony lub koła warto zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Wiadomo, że wielu kierowców wymienia opony w pośpiechu, na ostatnią chwilę i niekoniecznie zastanawiają się czy wybrali dobrą wulkanizację. Dlatego warto zastanowić się nad tym odrobinę wcześniej, nawet jeśli pojawimy się w ostatniej chwili, ale będziemy wiedzieli dokąd jechać i oddamy nasz samochód w dobre ręce. Przed podjęciem decyzji warto poobserwować pracę mechaników, szczególnie ich zachowanie, jeśli chcemy na coś popatrzeć, być obecni. Wiadomo ze względów bezpieczeństwa na pewno nie będziemy dopuszczeni do wszystkiego, ale dobre wulkanizacje umożliwiają klientom kontrolę właściwie całego procesu wymiany opon. To ustrzeże nas przed oszustami, którzy potrafią zakładać stare, zużyte opony, zamiast nowych, które nabył klient. Warto również zwrócić uwagę na wyposażenie, jakie posiada zakład. Jeżeli nie znamy się na tym, możemy skorzystać z pomocy fachowca, który objaśni nam w jaki sprzęt powinna być wyposażona wulkanizacja, żeby wszystko dobrze działało. No i na samym końcu coś, co bardzo się liczy, czyli wyważenie kół. Dobrzy wulkanizatorzy nie wymienią opon bez wyważenia i dodatkowo po zakończonym procesie dostaniemy informację o stanie opon i o tym ile jeszcze powinniśmy z nich korzystać. Niektóre wulkanizacje oferują możliwość przechowania opon do następnego sezonu. Przechowywanie opon dla ich żywotności jest bardzo ważne, dlatego warto robić to prawidłowo. Przed złożeniem do magazynu należy opony oznaczyć w jasny sposób, aby wiadome było gdzie, która była założona, a potem wyczyścić. Pomieszczenie, w którym są przechowywane powinno być suche, dobrze wentylowane, a temperatura nie może przekraczać 25 stopni. Opony należy chronić przed czynnikami mechanicznymi, chemicznymi, nadmiernym oświetleniem, naciskiem. Opony bez felg powinny być układane pionowo, jedna obok drugiej. Warto je co kilka tygodni przekręcać, żeby nie uległy odkształceniu. Opony z felgami również przechowujemy pionowo, ale tutaj najlepiej powiesić na hakach lub specjalnych linkach, co w przypadku opon bez felg jest niedopuszczalne. W tym przypadku również zaleca się przekręcania co kilka tygodni, żeby zapobiegać odkształceniom.

Podsumowanie

Jak widać różnice w budowie opon zimowych i opon letnich są znaczne, dlatego stało się to takie ważne i jednocześnie obowiązkowe. Wszystko to dla naszego bezpieczeństwa w czasie jazdy, zarówno w dobrych, jak i trudnych warunkach. Przed wymiana musimy pomyśleć o różnych czynnikach, a przede wszystkim znaleźć wulkanizację, która zrobi to dla nas fachowo, dzięki czemu będziemy mogli spokojnie i bezpiecznie poruszać się po drogach nie tylko latem, ale również zimą.