Co można zrobić z plastikowej butelki?

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób przywiązuje dużą wagę do ekologii, segregacji śmieci i powtórnego wykorzystywania zużytych przedmiotów. Tego rodzaju działania przyjmują różną postać, jednak ich cel jest jeden, a jest nim ochrona środowiska naturalnego, w którym żyjemy. Warto więc poznawać przeróżne sposoby, które pozwalają nadać drugie życie rzeczom, które na pierwszy rzut oka mogłyby się wydawać zwykłymi śmieciami. Jednym z przedmiotów, których każdy z nas ma w domu pod dostatkiem, są zużyte plastikowe butelki. Sprawdź więc co ciekawego można z niej zrobić – niektóre pomysły na pewno Cię zaskoczą!

Doniczka na kwiaty

Pierwsza z możliwości związanych z praktycznym wykorzystaniem pustej plastikowej butelki wiąże się z użyciem jej jako doniczki na kwiaty lub inne rośliny. Takie rozwiązanie sprawdzi się więc zarówno w ogrodzie, jak i w domu. Aby wykonać taki przedmiot należy zebrać kilka butelek o różnej wielkości i za pomocą ostrego narzędzia wyciąć otwory w odpowiednich miejscach butelki. Dzięki temu mogą powstać doniczki o różnorodnych wielkościach, przez co układać można z nich wyjątkowe kompozycje. Wystarczy tylko nasypać do środka ziemi i zasiać lub zasadzić w nich wybraną roślinę. Mogą być to kwiaty, zioła, owoce, a nawet warzywa. Będąc w tej tematyce warto wspomnieć, że fragment butelki sprawdzi się idealnie również w formie flakonu na kwiaty cięte. Plastikowe butelki mogą również zabezpieczyć roślinę przed szkodnikami lub przyspieszyć szybkość ich wzrostu.

Stojak na biżuterię

Każda z kobiet doskonale wie, że często musi borykać się z problemem szukania w szafce biżuterii, która często jest poplątana lub może się pogubić. Teraz można temu raz na zawsze zapobiec. A to wszystko dzięki odcięciu od kilku butelek ich dna. Należy przez środek nabić je na metalowy pręt. Dzięki temu powstanie piętrowy stojak, na którym można umieszczać kolczyki, pierścionki, czy łańcuszki. Ilość pięter zależy od tego, z ilu fragmentów butelek się skorzysta.

Karmnik dla ptaków

Jeśli podczas zimy chce się zadbać o ptaki, można wykonać karmnik właśnie z plastikowej butelki. Aby wykonać taki pojemnik na ziarna należy wyciąć w ścianach butelki otwory, przez które ptaszki będą mogły dostać się do jej wnętrza. Warto również na wylot butelki przebić dwa patyczki, na których będą mogły usiąść ptaki. Na końcu wystarczy wsypać do butelki różne ziarna – drobinki pieczywa, zboża, czy też ziarna słonecznika, a następnie zawiesić butelkę na drzewie.

Zabawka dla dzieci

Przeróżne przedmioty z wykorzystaniem plastikowej butelki można przygotować razem z pomocą dzieci. Takie zajęcie będzie świetnym sposobem na kreatywne spędzenie wolnego czasu wspólnie z całą rodziną. Dla przykładu, razem z dzieckiem można wykonać butelkową skarbonkę. Wystarczy ułożyć butelkę na boku i w wybranym miejscu wyciąć dziurę, przez którą będzie się wrzucało monety. Butelkę można ozdobić przy pomocy farb, plasteliny, papieru kolorowego, czy tez bibuły. Z pustej butelki można wykonać również piórnik. W tym celu trzeba przeciąć butelkę na dwie części, a potem połączyć je poprzez przyklejenie zamka błyskawicznego. Następnie można umieścić tam wszystkie swoje kredki, ołówki oraz pisaki.

Pojemnik do kiszenia ogórków

Jeśli dysponuje się dużą plastikową butelką, na przykład taką o pojemności pięciu litrów, można wykorzystać ją do przygotowywania przetworów. Dzięki dużemu otworowi, jaki posiada ta butelka, bez problemu można włożyć tam ogórki. Na końcu wlewa się zalewę, a już po krótkiej chwili można cieszyć się niezwykłym smakiem małosolnych ogórków.

Strach na krety

Posiadając piękny trawnik w swoim ogrodzie marzysz o tym, aby był on równy i pozbawiony niedoskonałości. Jednak, taką symetrię i harmonię mogą bardzo często zaburzyć krety, które potrafią wykopać tam wiele kopców. Dobrze jest więc znaleźć sposób na to, aby jakoś wyprosić tych nieproszonych gości z naszego podwórka. Jednym ze sposobów jest wbicie w ziemię patyków i zawieszenie na nich plastikowych butelek. Poruszane przez wiatr będą uderzać o drewno, powodując przy tym dźwięki, które mają za zadanie wystraszyć krety.

Designerska dekoracja

Butelka może przydać się również do stworzenia wyjątkowego obrazu, który po umieszczeniu w ramce możesz zawiesić na ścianie w pokoju. Jednak, aby do tego doszło należy na jednorazowy, papierowy talerzyk nalać sporą ilość gęstej, kolorowej farby. Następnie należy dno butelki zamoczyć w tej farbie. Kolejnym krokiem jest używanie dna butelki jako stempla i odbijanie tego wzoru na danej powierzchni – tekturze, drewnie, czy plastiku. Postępując w taki właśnie sposób można przygotować wzorzystą kompozycję.

Podsumowanie

Losy naszego świata leżą w naszych rękach. Dlatego każdy z nas już teraz musi zadbać o to, aby jak najdłużej nasza okolica znajdywała się w czystości i porządku. Właściwa utylizacja i segregacja odpadów jest fundamentem tego rodzaju działań. Należy więc cały czas pogłębiać świadomość w zakresie dbania o środowisko – swoją oraz bliskich nam osób. Natura będzie nam za to wdzięczna. Dzięki temu można więc zadbać o to, co zarówno przyjemne, jak i pożyteczne. Jest to warte wysiłku!